وکیل روابط نامشروع
وکیل روابط نامشروع

خیانت و داشتن روابط نامشروع یکی از اولین اتهام‌ هایی است که همسران هنگام اختلاف، یکدیگر را به آن متهم می‌ کنند و در قانون نیز شکایاتی با عنوان روابط نامشروع به رسمیت شناخته شده و از سوی قاضی مورد رسیدگی و صدور حکم قرار می‌ گیرد. گاهاً پیش از شکایت، فرد شاکی نیاز به مشاوره حقوقی خواهد داشت تا بتواند ابتدا بررسی کند که چگونه می تواند ادعای خویش را تثبیت کند.

وکیل روابط نامشروع

روابط نامشروع از جمله اعمالی است که قانون مجازات آن را جرم شناخته و برای آن مجازاتی مشخص کرده است. روابط ناشمروع یکی از جرایم منافی هفت بوده که می تواند نیازی به شاکی خصوصی نداشته باشد. اگر روابط بین مرد و زنی که به سن بلوغ رسیده باشند از طریق شرعی آن(جاری شدن صیغه) نباشد، روابط نامشروع بوده که این روابط می تواند اعم از چای خوردن در کافی شاپ یا قدم زدن در پاک نیز باشد که بسیاری از افراد بخصوص جوانان از آن بی اطلاع هستند.

هرگاه زن و مردی که بین آن ها رابطه زن و شوهری نباشد و مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت(به غیر از زنا) مثل مضاجعه یا تقبیل شوند، طبق قانون به 99 ضربه شلاق محکوم می شوند. همچنین می توان گفت، انجام عملی که خلاف عفت عمومی باشد و با آن ناسازگاری داشته باشد نیز جرم محسوب می شود. بطور مثال پوشش غیر اسلامی اروپایی جرم نیست زیرا خلاف رویه جامعه نبوده اما همین عمل در کشور ما جرم است و با آن برخورد می شود، زیرا جامعه آن را نمی پذیرد.

قوانین روابط نامشروع

طبق قانون مجازات اسلامی، رکن قانونی جرم روابط نامشروع تعریف شده است و مصداقی برای آن مشخص شده و مقدار مجازات آن نیز تعیین گردیده است. مصادیق روابط نامشروع در قوانین، جزئی از اعمال منافی عفت عمومی محسوب شده و مترادف یکدیگر هستند. اما قانونگذار در قوانین مجازات اسلامی این دو عمل را تفکیک کرده است. اعمال منافی عفت عمومی زمانی که در اماکن عمومی اتفاق بیافتد، علاوه بر کیفر عمل صورت گرفته، به مجازات سنگین اعم از ده تا شصت روز حبس یا تقریبا 74 ضربه شلاق محکوم می کند. همچنین در رویه قضای روابط نامشروع این موضوع به اثبات می رسد که رابطه نامشروع از طریق پیامک یا تلفن نیز وجود داشته است.

نکته ای که باید در گفته های پیشین به آن اشاره شود، این است که صرفاً حضور مرد و زن در مکان های عمومی جرم محسوب نبوده و نیاز به اعمالی مثل مضاجعه یا تقبیل انجام عملی حرام می باشد. البته با توجه به حضور فراوان زنان در کنار مردان در جامعه و مشارکت های بالای آن ها در فعالیت های اجتماعی، نمی توان حضور این دو قشر را در کنار یکدیگر مثل حضور هر دو به تنهایی در محل کار یا خوردن نهار در یک رستوران یا تردد در اتومبیل را جرم حساب کرد.

در صورتی که در زمینه وکیل روابط نامشروع نیاز به مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری دارید، با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *