منظور از دعاوی حقوقی چیست ؟

وکیل دعاوی حقوقی: در اصطلاح به کلیه دعاوی که موضوع آن مطالبه حق یا گرفتن امتیازی از دادگاه باشد دعاوی حقوقی می گویند که شامل دعاوی می باشند که در آن حقی از حقوق خصوصی مورد مطالبه قرار گیرد . حقوق خصوصی مجموعه قواعد حاکم بر افراد مانند روابط تجاری و تعهدات اشخاص در برابر یکدیگر است .

وکیل دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی از جمله مسائلی است که بیشترین آمار ورودی به دادگستری را به خود اختصاص داده است . وکیل دعاوی حقوقی صرفا به تقدیم دادخواست یا دفاع از موکل در محاکمه خلاصه نمی شود بلکه وکلا پس از انعقاد قرارداد و امضای وکالتنامه تمامی مسائل مربوط به پرونده ی شما را مورد بررسی قرار داده و پیگیری می نمایند .

در دعاوی حقوقی هر یک از طرفین می توانند حداکثر تا دو وکیل به دادگاه معرفی نمایند . وکلای طرفین باید دارای شرایطی باشند که به موجب قانون راجع به وکالت در دادگاه برای آن ها مقرر شده باشد . وکالت ممکن است بصورت رسمی یا غیر رسمی باشد . اگر به صورت سند غیر رسمی باشد در وکالتنامه های تنظیمی در ایران وکیل می تواند زیر وکالتنامه تایید کند که موکل در حضور او وکالتنامه را امضاء کرده یا انگشت زده است . اگر وکالتنامه بصورت سند غیر رسمی در خارج از ایران تنظیم شود باید یکی از مامورین سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران گواهی دهد .
برخی از دعاوی حقوقی عبارتند از مطالبه وجه چک ، مطالبه نفقه معوقه و جاریه ، مطالبه مهریه ، انحصار وراثت ، اثبات نسبت ، الزام به تمکین زوجین ، اثبات زوجیت ، تقسیم ترکه ، اثبات وقوع عقد بیع ، الزام به فک رهن ، تامین دلیل ، تامین خواسته و … که به مختصر به توضیح برخی از آن ها می پردازیم

مطالبه وجه چک :

چک چیست : چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه(بانک) دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می نماید .

دارنده ی چک می تواند علیه همه ی مسئولین از جمله صادر کننده ، ضامنین و ظهرنویسان با توجه به شرایطی ( ماده 249 قانون تجارت ) اقامه دعوی کند هم چنین دارنده ی چک با انجام دادن مواردی می تواند بدون پرداخت خسارت احتمالی از دادگاه توقیف اموال بدهکار را تقاضا نماید . این شرایط عبارتند از 1- اخذ گواهی عدم پرداخت  2-اقامه دعوی ظرف مدت 1 سال در صورت تادیه در ایران و ظرف 2 سال در صورت تادیه در خارج از ایران از تاریخ اخذ گواهی عدم پرداخت چک

خلع ید :

در دعاوی خلع ید مالک ملک مدعی است که ملک او عدوانا توسط شخص دیگری تصرف شده و یا ملکی را که خوانده با اجازه از او تصرف کرده با وجود عدم استحقاق بر ادامه ید ، از رفع ید آن خود داری می نماید .

ابطال قرارداد :

در خصوص دعوی ابطال قرارداد مواردی که در ماده 190 قانون مدنی ، قرارداد را باید مورد بررسی قرار داد زیرا عدم وجود آن ها منجر به بطلان عقد می گردد . همین طور آثاری که بر بطلان معامله اثر گذار است باید به طور خلاصه ذکر شود .

فسخ قرارداد :

حق فسخ یعنی اختیار بر هم زدن معامله یا قرارداد . گاهی در یک قرارداد لازم حق فسخ پیش بینی می شود . به این دلیل به یک طرف اختیار داده می شود که قراردادی را که برای طرفین لازم الاجرا است تحت شرایط خاصی بر هم زند . به آن اختیار و اجازه به اصطلاح خیار فسخ ناشی از قرارداد گفته می شود .

مطالبه خسارت :

خسارت در حقوق مدنی با دو عنوان زیر بررسی می شود :
1-خسارت قراردادی           2-خسارت غیر قراردادی
در صورتی خسارت ناشی از قرارداد است که دارای دو شرط زیر باشد
1- بین زیان دیده و عامل ورود زیان قرارداد نافذی حکومت کند
2- خسارت وارد شده به دلیل اجرا نکردن مفاد این قرارداد باشد
اگر یکی از شرایط ذکر شده وجود نداشته باشد مسئولیت از مجموعه ی مسئولیت های قراردادی خارج و در زمره ی مسئولیت های غیر قراردادی قرار می گیرد .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .