وکیل انحصار وراثت: انحصار وراثت عبارت است از معلوم نمودن تعداد وراث متوفی توسط مراجع ذیصلاح. به بیان ساده تر یعنی بعد ازاینکه شخص فوت می کند مشخص شود که چه کسانی از ایشان ارث می برند. در اثر فوت شخص اموال وی به طور قهری به وارثین او منتقل می گردداما ابتدا باید وارث بودن و سهم الارث هر یک از وراث به طور مشخص در دادگاه بررسی و اثبات گردد. بنابراین دادگاه پس از بررسی مراتب حقوقی لازم در خصوص وراث، گواهی‌ نامه‌ای به نام تصدیق انحصار وراثت صادر می‌نماید که در اختیار وراث واشخاص ذینفع قرار خواهد گرفت.

وکیل انحصار وراثت

مزایای اخذ وکیل انحصار وراثت در خصوص انحصار وراثت

در صورتی که مراتب حقوقی اخذ تصدیق انحصار وراثت توسط وکیل پایه یک دادگستری در این مورد پیش برود، وکیل انحصار وراثت متخصص میتواند اموال متوفی را که ناشناخته می باشد معرفی و میزان سهم هر یک از وراث را از ماترک متوفی مشخص کند. همچنین مدت زمان گرفتنگواهی انحصار وراثت کمتر خواهد شدو نیازی به حضور وراث در مراجع قضایی نخواهد بود. وکیل انحصار وراثت میتواند بعد از مشخص شدن سهم افراد برای فروش سهم هر یک از وراث به شخص دیگر اقدام کند. وراث متوفی و اشخاص ذینفع یعنی هر شخصی كه منفعتی در اموال متوفی دارد،اشخاص صلاحیت دار برای ارائه دادخواست انحصار وراثت می باشندو می توانندازشورای حل اختلاف تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما کمک بگیرید. ما هر زمان آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما عزیزان هستیم.

رویه اجرای پرونده های انحصار وراثت

ماده 20 قانون آیین دادرسی مدنی بیان می دارد: دعاوی راجع به تركه متوفی در دادگاه محلی كه آخرین اقامتگاه متوفی در ایران آن محل بوده رسیدگی خواهد شد و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی در صلاحیت شورایی كه اخرین محل سكونت متوفی در ایران، در حوزه آن بوده است، خواهد بود. بنابراین مرجع صالح جهت تقدیم دادخواست انحصار وراثت شورایی است كه آخرین محل سكونت متوفی بوده است .

شورا در جهت رسیدگی به پرونده های انحصار وراثت پس از ملاحظه اسناد و مدارك مربوطه، با هزینه متقاضی در خواست وی را یك نوبت در یكی از روزنامه ی كثیر الا نتشار یا محلی آگهی می نماید.

 • پس از گذشت یك ماه از تاریخ نشر آگهی در صورتی كه كسی به مفاد دادخواست معترض باشد اعتراض خویش را تقدیم دادگاه می نماید و شورا جلسه ای را جهت رسیدگی تعیین می نماید و به متقاضی و معترض ابلاغ می کند. پس از رسیدگی حكم مقتضی صادر می شود كه قابل تجدید نظر خواهد بود .

 

اشخاصی که می‌توانند به گواهی انحصار وراثت اعتراض کنند:

 • دادستان یا رییس حوزه قضایی که می‌تواند به ‌درخواست تصدیق وراثت اعتراض کند. همچنین وی می‌تواند در صورتی كه متوفی را بلاوارث بداند، به تصدیق انحصار وراثت در موردی هم كه تصدیق ‌مسبوق به آگهی نبوده‌است، اعتراض كند و در هر حال دادستان حق دارد از رأی دادگاه تقاضای تجدیدنظر کند و تا زمانی كه برای محجور، قیم و برای غایب،امین معین نشده است، دادستان می‌تواند به نام محجور و غایب به درخواست تصدیق انحصار ‌وراثت اعتراض کند که این موضوع در ماده 368 قانون امور حسبی بیان شده اس.
 • اشخاص ذی‌نفع ‌در صورتی که گواهی انحصار وراثت به زیان وراث یا اشخاص ذی‌نفع صادر شودو مطابق ماده 369 قانون امور حسبی، رای دادگاه در این مورد قابل تجدیدنظرخواهی است.

2-در صورتی كه كسی به آن درخواست اعتراض ننماید، بدون تشكیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث ، گواهی انحصار وراثت كه بیانگر مشخصات و تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم ایشان از ما ترك است صادر می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهی انحصار وراثت

 • استشهادیه معتبر محضری
 • رسید گواهی مالیات بر ارث
 • کپی برابر اصل شده شناسنامه های وراث
 • شناسنامه متوفی
 • گواهی فوت متوفی
 • کارت ملی متوفی

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *