بعد از فوت هر شخص اموال و دارایی های او ترکه نامیه می شود. همان طور که در مقاله ترکه چیست صحبت کردیم. اموال متوفی دارای دو بخش مثبت و منفی می باشد. قسمت مثبت دارائی های او از جمله اموال، املاک و غیره و همچنین مطالبات او از اشخاص دیگر است. و قسمت منفی مربوط به بدهی های متوفی به اشخاص دیگر می باشد. در مجموع این اموال ترکه نامیده می شود و بعد از فوت متوفی به ورثه آن به ارث می رسد.

 

وکیل ارثیه

ورثه قائم مقام متوفی در امور مالی او می باشد. در درجه اول ورثه ملزم به اداره و نگهداری ترکه و چرداخت نمودن دین های متوفی و به انجام رساندن امور قانونی او می باشند. اگر اشخاصی از متوفی طلبکار باشند و یا در وصیت نامه او موردی وصیت شده باشد، تصرفا و حقوق ورثه در ارثیه یا همان ترکه الفذ نخواهد بود. مگر با اجازه بستانکاران و اشخاص مورد وصیت. این را هم باید بدانید که برای تقسیم ارثیه بین وراث گواهی انحصار وراثت نیاز می باشد.

 

طبقه‌بندی وارثان

در طبقه بندی وارثان باید گفت وارثان در سه طبقه قرار می گیرند که دو دسته اول از دو صنف و طبقه سوم ان همگی از یک صنف می باشند. که به بررسی اجمالی این موارد می پردازیم:

طبقه اول:

در طبقه اول از وراث متوفی دو صنف 1) پدر و مادر و 2) فرزندان به صورت با واسطه و یا بی واسطه قرار می گیرند.

طبقه دوم:

در طبقه دوم از وراث متوفی نیز دو صنف 1) مادر بزرگ و پدر بزرگ به صورت با واسطه و یا بی واسطه و 2) خواهر و برادر و همچنین خواهر زاده و برادر زاده به صورت با واسطه و یا بی واسطه قرار می گیرند.

طبقه سوم:

در طبقه سوم وراث همگی از یک صنف می باشند شامل عمو، دایی، عمه، خاله و فرزندان آن ها به صورت با واسطه و یا بی واسطه قرار می گیرند.

نکته: منظور از عمو، عموی شخص و یا عموی مارد و یا پدر او یا عموی پدربزرگ و یا مادربزرگ و به همین ترتیب می باشد.  و در مورد عمه و دایی و خاله نیز به همین گونه می باشد.

 

مراحل مطالبه سهم الارث توسط وکیل پایه یک دادگستری

بعد از فوت متوفی، وراث قصد به تقسیم ماترک و سهم الارث می نمایند.

وراث از وکیل خود وقت حضوری می گیرند و مدارک خود را به وکیل ارثیه تحویل داده و در مورد اموال و شرایط متوفی توضیح می دهند. در صورت وجود وصیتنامه توضیحات و نسخه آن نیز ارائه می شود. (پس در زمان حضور وقت مشاوره حقوقی داده شده برای شروع کار وکیل ارثیه حتما مدارک خود را به همراه داشته باشید. )

در مرحله اول از مشاوره حقوقی وکیل بهره مند می شوید و در صورت اینکه خود وراث قادر به تقسیم الارث نباشند وکیل ارثیه مراحل لازم را انجام می دهد.

دادخواست تقسیم ارثیه توسط وکیل ارثیه تنظیم می گردد.

پس از تنظیم دادخواست توسط وکیل ارثیه، سهم الارث تقسیم و مطالبه می گردد.

 

 مدارک مورد نیاز برای مطالبه سهم الارث توسط وکیل

  • گواهی فوت
  • شناسنامه متوفی
  • شناسنامه و کارت ملی وارثان
  • گواهی انحصار وراثت

 

مزایای اخذ سهم الارث متوفی توسط وکیل ارثیه

وکیل قادر به گرفتن گواهی انحصار وراثت می باشد.

وکیل ارثیه قادر به پرداخت مالیات بر ارث به اداره دارایی می باشد.

مدت زمان تقسیم ارث و مطالبه آن بسیار کاهش می یابد.

در صورت وجود اختلاف بین وارثان وکیل ارثیه با علم خود بر قوانین این اختلاف را برطرف می نماید.

در روند تقسیم الارث نیازی به حضور هیچ کدام از ئراث نمی باشد و تمامی مراحل توسط خود وکیل ارثیه انجام می پذیرد.

در صورت تقاضای خرید و فروش سهم ورثه و یا انتقال وکیل ارثیه ب راحتی این امور را به انجام می رساند.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *