وقف: در لغت وقف به معنای ایستادن و توقف می باشدو در اصطلاحات حقوقی به معنای حبس و جریان یافتن منافع و یا تسبیل می باشد. در واقع می توان گفت وقف عقدی است که ثمره آن حبس نمودن اصل مال و اختصاص دادن منفعت آن مال برای موقوف علیهم (کسانی که مالپ برای آنان وقف شده است.) می باشد. بر اسا ماده 55 قانون مدنی ایران: وقف، حبس عین مال (موقوف) و تسبیل منافع آن می باشد.

وقف در قانون مدنی

 

اقسام وقف

وقف به اعتبار موقوف علیهم و جهت وقف به دو دسته ی عام و خاص تقسیم می شود:

وقف عام وقفی می باشد که مال مذکور برای جهات عمومی مورد وقف قرار گرفته است. مانند وقف برای مساجد و مدارس و یا موارد عام دیگری که مصداق آنها غیر مذکور می باشد مانند وقف برای ایتام و فقرا و از این دست.

وقف خاص منظور وقف بر اشخاص محصور تعیین شده می باشد مانند وقف بر کارکنان یک کارخانه یا شرکت، وقف بر فرزندان و …

 

وقف توسط فردی که مالک مال نیست!

 

طبق ماده 57 قانون مدنی ایران واقف باید مالک عین موقوفه ای که وقف می کند باشد و همچنین دارای اهلیتی باشد که در معاملات دارای اعتبار باشد. همچنین طبق ماده 64 قانون مدنی مالی را که به صورت موقت متعلق به دیگری می باشد و همین طور ملکی که در آن حق ارتفاق وجود دارد می توان وقف نمود بدون وارد شدن خللی به حق مزبور آن. البته بدیهی می باشد که اگر حقی که برای شخص دیگری در مال وقف موجود است مانع از تصرف مالک در آن باشد وقف نافذ نبوده و همانند زمانی است که مالی در رهن شخصی دیگر می باشد.

 

لزوم وجود موقوف علیه در زمان وقف

طبق ماده ٧١ قانون مدنی وقف بر مجهول باطل می باشد و در این ماده مقرر گشته که وقف بر مجهول صحیح نیست!

بنابراین موقوف علیهم باید موجود باشد. طبق ماده 69 قانون مدنی وقف بر شخص معدوم صحیح نمی باشد مگر به طبع موجوده. همین طور بر اساس ماده 70 قانون مدنی اگر بر موجود و معدوم با هم وقف شود سهم موجود صحیح می باشد و سهم معدوم باطل است.

 

مراحل تنظیم قرارداد وقف توسط وکیل پایه یک دادگستری

اگر در این خصوص نیاز به وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری متخصص را دارید. و می توانید با موسسه مشاوران حقوقی ما تماس حاصل فرمایید. و برای مشاوره حضوری خود از موسسه وقت دریافت نمایید.

پس از دریافت وقت حضوری با وکیل خود، جزئیات کامل قرارداد و توافقات مربوطه به آن را برای وکیل به طور کامل شرح دهید و در صورت لزوم و توافق وکالتنامه وکیل را امضاء نمایید.

پس از این مراحل وکیل مراحل قانونی را برای تنظیم قرارداد وقف شما به انجام خواهد رساند.

 

مدارک لازم برای تنظیم قرارداد وقف توسط وکیل پایه یک دادگستری

مدارک شناسایی مانند شناسنامه و کارت ملی طرفین قرارداد وقف

سند و یا مدرک و یا قولنامه

توافقات دو طرف قرارداد وقف

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *