وصول چک پس از فوت صاحب چک: در صورتی که شخصی فوت شده در زمان حیات خود چکی را صادر کرده باشد و برای نقد کردن آن به دلیل نبود کفایت موجودی برای آن چک گواهی عدم صدور صادر گردد در این صورت چک برگشت می خورد اما دارنده آن حق شکایت کیفری در مواعد تعیین گردیده در قانون صدور چک را دارا می باشد.

وصول چک پس از فوت صاحب چک

وصول چک پس از فوت صاحب چک

چک های کیفری بر اساس مطالب که در مقاله مشاوره حقوقی چک گفتیم به چک تاریخ روز اطلاق می گردد و پس از شش ماه از تاریخ صدور آن قابلیت ارایه به بانک رادارد و همچنین تا 6 ماه بعد از تاریخ برگشت آن چک امکان مطرح نمودن شکایت کیفری وجود دارد و در این مدت دارنده چک می تواند به بانک مراجعه نموده و گواهی عدم پرداخت برای آن دریافت کند. بر اساس این گواهی نیز مهلت شش ماهه برای طرح شکایت به دارنده چک اعطا می گردد.

 

اما وصول چک پس از فوت صاحب حساب از طریق دادگاه، فقط امکان طرح دادخواست حقوقی به طرفیت ورثه صاحب حساب را دارد و امکان طرح شکایت کیفری چک بلامحل وجود ندارد. فوت متهم از موارد صدور قرار موقوفی تعقیب در دادسرا است. در صورتی که قبلا صاحب حساب بابت چک برگشتی به زندان محکوم شده باشد، با فوت وی قرار موقوفی اجرا صادر می شود و پرونده کیفری مختومه می شود.

 

وصول چک از طریق دادگاه بعد از فوت صاحب حساب

وصول چک از طریق دادگاه بعد از فوت صاحب حساب، تنها امکان مطرح نمودن دادخواست حقوقی به طرفیت ورثه متوفی به عنوان دارنده حساب را خواهد داشت و طرح شکایت کیفری چک بلامحل امکان پذیر نمی باشد. فوت صاحب حساب از موارد صدور قرار موقوفی تعقیب در دادسرا می باشد. در صورتی که از قبل دارنده حساب سابقه محکومیت زندان بابت چک برگشتی را داشته باشد، با فوت او قرار موقوفی اجرا صادر می گردد و پرونده کیفری مختومه اعلام می شود.

 

نحوه وصول چک بعد از فوت صاحب چک

بر اساس ماده 231 قانون امور حسبی در کشور، بلافاصله پس از فوت هر شخص، بدهی های مدت دار او حال می گردد. این بدین معناست که اگر متوفی در زمان حیات خود چکی صادر نموده باشد و آن چک برای تاریخ قبل از تاریخ فوت صاحب حساب  باشد، طلب تبدیل به طلب حال گردیده و با مجوزی که بر اساس ماده 311 قانون تجارت حاصل می گردد، بانک ها حق خودداری از تامین وجه و پاس نمودن چک ، در صورت کافی بودن موجودی حساب را ندارند.

 

وصول چک با تاریخ بعد از فوت صاحب چک

همانطور که گفتیم بر اساس صراحت قانون امور حسبی و قانون تجارت در کشور وصول چک بعد از فوت صاحب چک، بدون مراجعه نمودن به دادگاه امکان پذیر می باشد ولی بانک ها در رویه معمول ان از پاس کردن چک به تاریخ بعد از فوت صاحب حساب امتناع خودداری می کنند. در این صورت طرح دعوای مطالبه وجه نقد چک و درخواست صدور قرار تامین خواسته برای توقیف وجه نقد چک مربوطه در بانک، روشی مناسب به نظر می رسد تا بتوان در کمترین زمان ممکن وجه چک را وصول نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *