مالک و مستأجر: با توجه به نياز شهروندان به خانه و محل سكونت در قالب ملک مسکونی به عنوان نياز اساسي و همچنين استفاده از ساختمان هایی با کاربردی های  تجاري، اداري، صنعتي و … قانونگذار براي تنظيم روابط مالک و مستأجر در اجاره املاك و اموال مقرراتي را تنظیم نموده است.

مالک و مستأجر

لازم است که مقررات و ضوابط در تنظیم قرارداد فی ما بین مالک و مستأجر معین و از طرف هردو رعایت گردد. و باید برای آن یک قرارداد به صورت کتبی با امضای طرفین و شاهدان منعقد گردد. در اینجا به بررسی برخی مقررات ما بین مالک و مستأجر می پردازیم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی مؤسسه ما بهره مند شوید.

سرقفلي

سرقفلی مبلغی می باشد که باید در آغاز اجاره محل و پس از انعقاد قرارداد اجاره به مالک یا موجر پرداخت شود و در صورت تخلیه و یا اتمام قرارداد اجاره حقی برای مستأجر می باشد که باید به او پرداخت گردد.  در صورتی که محل تجاری اجاره شده تغییر شغل داده شود، مالک می تواند حکم تخلیه مستأجر را دریافت نماید و در صورت امتناع مستأجر از دادگاه و تخلیه مالک می تواند هیچگونه مبلغی را به مستأجر پرداختت ننماید. البته در صورت منتقل شدن مستأجر به محل دیگری بدون توافق موجر باید تخلیه صورت بگیرد و مالک ملزم به پرداخت نیمی از سرقفلی به مستأجر می باشد.

قوانین تخليه

پس از به پايان رسيدن مدت قرارداد اجاره و بنا به درخواست مالك يا موجر و يا حتى وكيل به عنوان نماينده قانونى او، بايد تخليه گردد. به اين صورت كه در صورت رسمى بودن قرارداداجاره از طرف اداره اجراى اسناد رسمى به مدت يك هفته و در صورت عادى بودن قرار داد اجاره به دستور مقام قضايى بايد تخليه گردد. در صورت عدم توافق طرفین و بروز مشکلات احتمالی یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند انجام تمامی مراحل حقوقی را به انجام برساند.

همچنین در قانون موجر و مستأجر برای اجاره مکان مورد نظر مواردی وجود دراد که در صورت رخ دادن هر کدام از انها و سمت هرکدام از طرفین منجر به فسخ قرارداد می باشد و تخلیه محل باید انجام شود. تعدی و تواجز به حدود اختیارات مستأجر، عدم پرداخت اجاره بهای هر ماه، انتقال به غیر بدون اجازه مالک مواردی هستند که در صورت رخ دادن هرکدام از آنها بر اسا قانون و تصمیم موجر امکان درخواست تخلیه مکان از طرف موجر یا مالک وجود دارد.

اجاره بها (کرایه) و پول پيش

اجاره بها در واقع همان پول پیش می باشد که بر اساس توافق طرفین در یک زمان مشخص به صورت مستمر که معمولا سر ماه است مستأجر به مالک پرداخت می نماید. پول پیش نیز مبلغی می باشد که در ابتدا توسط مستأجر به مالک پرداخت می شود اما هنگام تخلیه این پول به مستأجر بازگردانده می شود. ممکن است بخشی از آن بر اساس توافق طرفین به عنوان اجاره بهای پرداخت نشده کسر گردد.

انتقال محل اجاره به ديگري

در صورتی که در زمان قرارداد محل مسکونی و یا تجاری، مالک محل را به شخص دیگری واگذار نماید، قرار داد اجاره پابرجا خواهد ماند مگر آنکه مبان مستأجر و مالک توافقی مبنی بر فسخ قرار داد در صورت انتقال مالکیت منعقد گردیده باشد. در واقع میان مستأجر و موجر اقاله گردد.

در صورت انعقاد قرارداد اجاره محل تجاري، در صورتی که مستأجر در ابتدای اجاره مبلغي را به عنوان سرقفلي و يا در واقع حق كسب، يا تجارت پرداخته باشد، در صورتی که محل اجاره توسط مستأجر بدون اجازه و توافق مالك یا موجر انتقال یابد و در صورت اثبات آن به درخواست مالک محل اجاره تخليه شده و نيمي از مبلغ مذكور به مستأجر منصرف پرداخت مي گردد. همچنين در صورتی که مالک قصد این را داشته باشد که محل اجاره تجاري خود را بدون حق قراردادي يا دليل قانوني تخليه نماید به شرط موافقت مستأجر و پرداخت مبلغ فوق الذكر می تواند این درخواست را نماید تا تخليه انجام پذیرد.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *