نفقه چیست

ماده 1106 قانون مدنی مقرر می دارد “در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است” و این امتیازی است که قانونگذار برای زوجه قائل شده است و به موجب این امتیاز زن می تواند از شوهر خود مطالبه نفقه نماید و در صورت امتناع او از پرداخت بنا به مورد از طریق مدنی یا کیفری او را برای پرداخت تحت تعقیب قرار دهد.
البته باید بدانیم که استحقاق زن به دریافت نفقه منوط به تمکین او می باشد و نشوز از موانع نفقه می باشد. تمکین به این معنی است که زن باید در منزل مشترک که شوهر تهیه کرده است سکونت داشته باشد و از شوهر در انجام وظایف خاص زناشویی اطاعت کند.
البته لازم به ذکر است طبق ماده 1115 قانون مدنی اگر زن اثبات کند که زندگی مشترک او با همسر موجب ضرر مالی، شرافتی یا بدنی می شود، دادگاه او را ملزم به تمکین نخواهد کرد و در این صورت عدم تمکین باعث از بین رفتن نفقه نمی گردد. البته اگر عدم تمکین زن به موجب استفاده او از حق حبس باشد، عدم تمکین او مسقط استحقاق او بر نفقه نمی شود.
ماده 1107 قانون مدنی نفقه را شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن دانسته است، بنابراین برای تعیین نفقه زن احتیاجات او به طور متعارف ملاک عمل است نه وضعیت مرد.

ویژگی های نفقه زن

• مقدم بودن نفقه زن بر نفقه اقارب
• زن می تواند نفقه گذشته خود را مطالبه کند
• الزام مرد به پرداخت نفقه مشروط به فقر زن یا ملائت مرد نمی باشد. (حتی اگر زن ثروتمند باشد می تواند از همسرش تقاضای پرداخت نفقه نماید)
• طلب زن بابت نفقه طلب ممتاز است و در صورت ورشکستگی یا فوت شوهر و عدم کفایت اموال او برای پرداخت دیون، بر سایر بدهکاران مقدم است.

در صورتی که سوالاتی در مورد نحوه اخذ نفقه دارید با ما تماس بگیرید. موسسه مشاوران حقوقی با بهره گیری از تجربه بهترین وکلای متخصص خانواده  شما را در رسیدن به حقوق قانونی تان یاری می رساند. جهت مشاوره حقوقی رایگان  از طریق سایت با مشاوران ما در تماس باشید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *