فسخ نکاح: فسخ یا انفساخ به معنی منحل شدن عقد در صورت بروز مشکلات می باشد و آثاز آن زا هم گسستن ارکان عقد می باشد به صورتی که اراده زوجین در آن اثری نداشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره دعاوی خانوادگی کمک بگیرید.

فسخ نکاح

موارد فسخ نکاح

عقد ازدواج بر خلاف قراردادهای دیگر به صورت مالی و یا خرید و فروش نمی باشد. بنابراین طرفین حق در اختیار گرفتن فسخ نکاح را نخواهند داشت. اما مواردی وجود دارد که بر اثر رخ دادن هر یک از آنها قانونگذار می تواند نکاح را فسخ شده اعلام نماید. بهتر است در این گونه موارد از وکیل برای طلاق استفاده نمایید.

موارد فسخ نکاح از جانب زن

جنون

یکی از مواردی که موجب دریافت حق فسخ به طور مشترک برای زن و مرد می باشد دیوانگی و یا جنون مرد یا زن چه به صورت دائمی و یا ادواری می باشد. همان طور که گفتیم این مورد برای هر دو طرف مشترک می باشد و به این صورت است که جنون مرد قبل از نکاح و یا بعد از آن حق فسخ نکاح برای زن ایجاد می نماید و جنون زن قبل از ازدواج شرط دریافت حق فسخ برای مرد می باشد.

عیوب جنسی مرد

عنن، ناتوانی جنسی مرد

یکی از مشکلات جنسی در مرد عنن یا همان ناتوانی در امر جنسی مرد می باشد به طوری که امکان برانگیخته شدن آلت تناسلی مرد و یا نعوظ در مرد با مشکل مواجه شده باشد. در صورتی هم که این مشکل بعد از ازدواج برای مرد به وجود بیاید باز هم زن دارای حق فسخ نکاح می باشد.

مقطوع/بریده بودن آلت تناسلی

کوتاه شدن آلت تناسلی مرد تا جایی که امکان ایجاد رابطه جنسی وجود نداشته باشد برای زن حق فسخ نکاح می آورد. البته کوچک بودن مادرزادی آلت تناسلی مرد شرط حق فسخ برای زن نمی باشد بلکه باید این اتفاق بعد از نکاح و بر اساس حادثه ای رخ داده باشد.

خصاء  یا اخته بودن

اخته بودن مرد از ناحیه هردو بیضه و نداشتن تخمک که باعث عدم قدرت باروری در او می شود در صورتی که این عیب در زمان عقد وجود داشته باشد و زن از این موضوع اطلاع نداشته باشد برای زن حق فسخ نکاح را به بار می آورد.

موارد فسخ نکاح از جانب مرد

جنون

همان طور که گفتیم جنون و یا دیوانگی فصل مشترک دلایل فسخ نکاح برای هم مرد و هم زن می باشد.

عیوب جنسی موجود در زن

قرن

وجود داشتن عارضه ای استخوانی در مهبل (آلت تناسلی) زن که باعث سخت شدن برقراری رابطه جنسی و یا کاهش لذت جنسی برای مرد گردد در صورتی که این عارضه بعد از ازدواج به وجود نیامده باشد و زن قبل از ازدواج این مشکل را داشته باشد و مرد را از آن مطلع نکرده باشد باعث ایجاد فسخ نکاح برای مرد می گردد.

افضا

اتصال مجاری ادرار و مدفوع در زن که گاها موجب پارگی شده و این دو مجرا را یکی می نماید در صورتی که این عارضه و مشکل بعد از عقد به وجود نیامده باشد و زن قبل از ازدواج این مشکل را داشته باشد و مرد را از آن مطلع نکرده باشد باعث ایجاد فسخ نکاح برای مرد می شود.

عیوب غیر جنسی زن

جذام ( خوره )

در صورتی که زن دارای بیماری عفونی و مسری جذام باشد. البته در عصر امروز این بیماری تقریبا ریشه کن گردیده است. در صورتی که این عارضه بعد از ازدواج به وجود نیامده باشد و زن قبل از ازدواج این مشکل را داشته باشد و مرد را از آن مطلع نکرده باشد باعث ایجاد فسخ نکاح برای مرد می گردد.

برص (پیسی)

برصی یا پیسی بیماری پوستی می باشد که در بدن فرد لکه های سفیدی ایجاد می کند. این بیماری عفونی و مسری می باشد و البته مانن جذام تقزیبا ریشه کن گردیده است. در صورتی که این عارضه و مشکل بعد از عقد به وجود نیامده باشد و زن قبل از ازدواج این مشکل را داشته باشد و مرد را از آن مطلع نکرده باشد باعث ایجاد فسخ نکاح برای مرد می شود.

فلج یا زمین گیر شدن

اگر زن قدرت حرکت خود را از دست داده باشد و در واقع فلج و یا زمین گیر شده باشد. البته بعید به نظر می رسد که بدون اطلاع مرد از این مشکل عقد صورت گرفته باشد.

نابینایی از هر دو چشم

نابینا بودن زن از هر دو چشم که باز این مشکل نیز امکان ندارد بدون اطلاع مرد قبل از عقد باشد. می توانید در صورت بروز چنین مشکلاتی و یا حتی بهتر از آن قبا از ازدواج خود ازمشاوره حقوقی رایگان موسسه ما بهره مند گردید. کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *