سقوط قصاص: قصاص مجازات قانونی می باشد که جانی یا مجرم به علت ارتکاب جنایت آن محکوم میشود. این جنایت می تواند منجر به قتل مقتول و یا آسیب و جراحت در فرد شود و مجازات قصاص با جنایت جانی باید برابر باشد. البته مواردی هستند که باعث سقوط قصاص می گردند که به طور کل یا از محکوم علیه ناشی می گردد و یا از طرف اولیا دم منتفی می شود.

سقوط قصاص

گذشت ولی دم

طبق ماده 257 و 208 قانون مجازات اسلامی قتل عمد با رضایت ولی دم به اندازه دیه کامل و یا کمتر از آن تبدیل و  ساقط می گردد. در آیه 178 سوره ی بقرا نیز پس از صحبت درباره حکم قصاص اولیای دم به عفو و گذشت توصیه شده اند. البته این را بدانید که این عفو با عفو عمومی از طرف قانون گذار و یا غفو خصوصی از طرف شخص اول مملکت متفاوت می باشد و در اینجا قصاص به طور کامل ساقط می گردد و دیه یا مجازات دیگری جایگزین آن نمی شود.

مطالبه دیه

طبق ماده 25 قانون مجازات اسلامی ولی دم می تواند در ازای دریافت دیه از مجرم از قصاص او صرفه نظر نماید. در این صورت نیز قصاص ساقط می گردد. و این مبلغ می تواند از دیه کامل یک فرد مسلمان کمتر و یا بیشتر و یا برابر باشد.

طبق ماده 266 قانون مجازات اسلامی در صورتی که مجنی علیه دارای ولی نباشد و یا اینکه نداند و یا دسترسی به آن نداشته باشد، دخالت مدعی العموم و همچنین  اظهارنظر در برخی  موارد باعث سقط شدن حکم قصاص می گردد. و در این مورد ولی دم مجرم، ولی امر مسلمانان است و رئیس قوه قضایه با استیذان از او و تفویض اختیار وه دادستان اقدام به تقاضای قصاص و یا کسب دیه می نماید.

گذشت مقتول

طبق ماده ۲۶۸ قانون مجازات اسلامي در صورتی که مجنی علیه قبل از از دست دادن جان خود بتواند جانی را از قصاص عفو نماید دیگر حکم قصاص به طور کامل از او ساقط می گردد و ولی دم نمی توانند تقاضای قصاص نمایند.

فوت قاتل

طبق ماده ۲۵۹ قانون مجازات اسلامي هر گاه محکوم علیه که به حکم قصاص محکوم گردیده است فوت نماید قصاص از او ساقط می شود و نمی توان پس از فوت او به عنوان دیه از اموال او مطالبه نمود.

فرارقاتل

طبق ماده ۲۶۰ قانون مجازات اسلامي اگر کسی که مرتکب قتل عمد گردیده است فرار کند و تا هنگام مرگ او نتوان به او دسترسی داشت، پس از مرگ او از اموالش به عنوان دیه مطالبه می گردد و در صورتی که اموالی نداشت از اموال نزدیکترین شخص به او به شیوه ی نحو الاقرب فالاقرب مطالبه می گردد و در صورتی که هیچ نزدیکانی نداشت و یا آنها به اوتمکین نداشته باشند از بیت المال دیه پرداخت می شود.

 

عفو حاکم

طبق بند ۱۱ ماده ۱۱۰ قانون اساسی عفو مجرم وهمچنین تخفیف در مجازات او بعد از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و در حدود موازین اسلامی می باشد.

 

تعارض دو شهادت 

طبق ماده ۲۳۶  و ۲۳۸ قانون مجازات اسلامي درصورت تعارض دو شهادت به یک قتل، قصاص ساقط مي‌گردد. به این صورت که شخصی به قتل عمد اعتراف می نماید و پس از آن شخص دیگری به قتل عمد همان مقتول اعتراف نماید، اگر اولی از اعتراف خود برگردد قصاص و پرداخت دیه از هر دو ساقط می شود و دیه از بیت المال پرداخت می گردد و این مورد در حالی پیش می آید که طبق ماده 236 قانون مجازات اسلامی قاضی احتمال عقلایی ندهد. در حالی که در صورت تعارq دو شهادت یـکى از مـشهود عـلیهم بـرئ‌الذّمـه می باشد و اعدام او حرام است باید از گرفتن حق اجتناب نماییم و نه اینکه برای اجرای حق هر دو را مجازات کنیم.

دانش کافی نسبت به مسائل حقوقی و موارد سقوط قصاص ، مستلزم مشاوره و بهره جویی از خدمات کارشناسان و وکلای خبره در این مورد می باشد .جهت مشاوره حقوقی قرارداد می توانید با موسسه مشاوران حقوقی تماس حاصل فرمایید. و از یک وکیل پایه یک دادگستری در انجام امور خود کمک بگیرید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *