مهریه

تعریف مهریه

مهر یا صداق که در فارسی کابین نیز گفته میشود مالی است که به موجب عقد نکاح زن مالک آن و مرد ملزم به پرداخت آن می شود.
مهریه نهادی است در قانون ما از سنت و مذهب ریشه گرفته و مشابه آن را در حقوق غربی به هیچ عنوان نمی توان یافت.
عرف مهریه را نشانه ای از ارج و احترام مرد نسبت به زن می داند و عده ای با همین نگاه برای بالا بردن شان و ارزش خود اقدام به تعیین مهریه های سنگین می نمایند که موجب ایجاد سدی در راه تشکیل خانواده شده است.
مهریه یک نهاد حقوقی است و با شیربها که در بعضی از نقاط ایران، شوهر به پدر و مادر دختر می دهد تا موافقت آن ها را جلب کند فرق دارد، چرا که مهریه هزینه ای است که شوهر به زن می دهد و اقوام زن سهمی در آن نخواهند داشت.
مواد 1078 تا 1101 (24 ماده) قانون مدنی در مورد مهریه است که بر اساس فقه امامیه وضع شده است. در فقه و قانون مدنی مهریه سه گونه است

انواع مهریه

 مهر المسمی

 مهرالمثل

مهرالمتعه

 

 مهرالمسمی: زمانی که حین نکاح و با توافق زوجین یا شخص منتخب ایشان مال معینی به عنوان مهریه تعیین شده باشد در اصطلاح فقهی این مهر را مهرالمسمی می گویند.
مالی که به عنوان مهریه تعیین می شود می تواند عین معین مثل خانه، زمین، اتومبیل و ….و یا منفعت مثل اجاره بهای آپارتمانی برای مدت معین و همین طور یک عمل یا کار باشد.
لازم به ذکر است که کاری را می توان مهر قرار داد که دارای ارزش اقتصادی باشد مانند آموزش زبان خارجی یا برنامه نویسی کامپیوتر…..
همچنین ممکن است مهرالمسمی نه یک عین باشد نه منفعت و نه یک کار بلکه یک حق باشد، این حق اعم است از یک حق دینی مانند این که شوهر تعهد می دهد مبلغ معینی را بابت مهریه به زن بدهد یا حق عینی مثل حق انتفاع.

 

مهرالمثل: هنگامی که حین عقد نکاح زوجین مهریه را تعیین نکرده باشند (یا تعیین کرده باشند اما مهریه تلف شود یا باطل باشد) و متعاقب عقد نکاح نزدیکی صورت گرفته باشد و زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد، در این فرض زوجه مستحق مهرالمثل است که با توجه به شان او از نظر نسب، سن، اوضاع و احوال خانوادگی و اقربا و نزدیکان زوجه تعیین می شود.

 

مهر المتعه: هرگاه حین عقد نکاح مهر ذکر نشده باشد و زوجین اقدام به تعیین مهریه نکرده باشد و قبل از وقوع نزدیکی زوج بخواهد زوجه را طلاق دهد ملزم به پرداخت مهرالمتعه می باشد. برخلاف مهرالمثل که حال و وضع زن ملاک تعیین مهر است در این قسم از مهریه وضع اقتصادی مرد در نظر گرفته می شود. (ماده 1094 قانون مدنی)

 

با تصویب قانون حمایت از خانواده مصوب سال 1391، قانوگذار مطالبه بیش از 110 سکه را منوط به ملائت زوج دانسته یعنی از نظر قانونگذار فرض بر این است که زوج توانایی پرداخت 110 سکه را دارد و اگر این تعداد پرداخت نشود ( چه به صورت اقساط چه به صورت نقدی) زوج محکوم به حبس می شود.
از دیگر حقوقی که قانون برای زنان در نظر گرفته است حق حبس می باشد. حق حبسی که قانون برای زن در نظر گرفته به این معناست که زوجه می تواند تمکین خود را مشروط به پرداخت کامل مهریه به زن نماید و تا پرداخت مهریه از جانب مرد از انجام وظایف زناشویی خودداری نماید. در این صورت هیچ شخص یا مرجع قانونی نمی تواند زن را ملزم به تمکین از مرد کند و همینطور زن مستحق نفقه می باشد و عدم تمکینش موجب اسقاط حق او بر نفقه نمی شود.
البته غالب مردم از این ماده اینگونه برداشت می کنند که مهریه های بیش از 110 سکه قابل دریافت نیست اما باید توجه داشت که در صورتی که زوجه توانایی زوج در پرداخت بیش از 110 را در دادگاه اثبات کند زوج محکوم به پرداخت تمام آن می شود.
زوجه برای وصول مهریه خود از 3 روش می تواند اقدام کند: در ابتدا یک اظهارنامه مبنی بر درخواست مطالبه مهریه برای زوج ارسال می شود و در مرحله بعد زوجه از طریق اجرای ثبت اقدام می کند و درنهایت از طریق دادگاه برای اخذ مهریه اقدام می شود.

جهت مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری در موسسه مشاوران حقوقی به سایت مراجعه نموده و از مشاوره خانواده رایگان بهره مند شوید.

 

مدارک لازم جهت اخذ مهریه

مدارک لازم جهت مطالبه مهریه نیز عبارت است از:

1- اصل سند ازدواج و در صورت عدم دسترسی به آن کپی برابر اصل آن توسط دفترازدواج
2- اصل شناسنامه و یا کپی برابر اصل آن
3- اصل کارت ملی و یا کپی برابر اصل آن

قانون و عرف ما برای کانون خانواده ارزش بسیار زیادی قائل است به همین دلیل برای صدور حکم درباره موضوعات مرتبط با مسائل خانواده دقت بیشتری اعمال می شود و طرفین برای کسب نتیجه دلخواه در زمان کمتر، بهتر آن است که با وکلای متخصص خانواده مشاوره نماید.
موسسه مشاوران حقوقی با حضور بهترین و با تجربه ترین وکلای خانواده با مشاوره حقوقی رایگان در انواع زمینه های حقوقی از جمله مهریه، حضانت، نفقه، طلاق توافقی و … شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه تان یاری می نمایند و زوجه می تواند بدون حضور در دادگاه مهریه خود را وصول کند.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *