منابع حقوق تجارت: در این قسمت به بررسی و توضیح منابع حقوق تجارت در ایران خواهیم پرداخت. با مشاوره حقوقی ما در این زمینه همراه باشد:

منابع حقوق تجارت

منابع حقوق تجارت

قانون

مهمترین منبع حقوق تجارت “قانون” می باشد.

قانون تجارت کشور ما در سال 1311 و در 600 ماده تنظیم شده است. قبل از آن هم قانون تجارت مصوب 1304-1303 وجود داشته که در سال 1311 اصلاح گردید. در

سال 1347 بخشی از قانون تجارت 1311 مربوط به شرکت های سهامی تغییر نمود و جایگزین مواد 21 تا 93 گردید. به جای این 73 ماده 300 جایگزین گردید.

عمده مواد این قانون تجارت ترجمه قانون تجارت ترجمه قوانین تجارت فرانسه زمان ناپلئون می باشد. ناپلئون گفته بود که که: من و فتوحاتم از بین خواهیم رفت ولی این کد ها قانون ها در جهان باقی می مانند.

با توجه به نیاز های جدید در امور تجاری قطعا نیاز می باشد که قانون تجارت کشور ما ایران که متعلق به 1807 است، مورد بازنگری قرار بگیرد. همانطور که فرانسه قانون 1807 را به طور کامل مورد بازنگری قرار داد.

در زمینه حمل و نقل تجاری امروز ایران به بسیاری کنوانسیون های بین المللی پیوسته است. این کنوانسیون ها از مقررات بین المللی تشکیل گردیده است که دنیا نیز انها را پذیرفته است. یکی از بهترین روش ها در زمینه های اصلاح پیوستن به این کنوانسیون های جهانی می باشد که به قوانین یک کشور اعتبار می بخشد. در زمینه های مربوط به حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی و جاده ای عموما ما به آخرین کنوانسیونها پیوسته ایم و این امر بسیار مناسبی می باشد.

 

عرف و عادت

عرف عادت از دیگر منابع حقوق تجارت می باشد. عرف و عادت ریشه ی بسیاری از قوانین نیز می باشد. کشور هایی که به دریا راه داشته اند و نیروی دریایی قوی داشته اند، توانسته اند استیلای قوی بر دنیا داشته باشند. از گذشته های دور بین دریانوردان این رسم بوده است که زمانی که یک کشتی در دریا دچار خطری می گردد و از سایر کشتی ها استمداد می طلبیده است سایر کشتی ها به او کمک نماید. این امر امروزه موضوع یک کنوانسیون مهم حمل و نقل دریایی می باشد.

اگر در جریان عملیات کمک رسانی کشتی کمک دهنده خسارت ببیند، مسئول حمل و نقل معاف از جبران خسارت به صاحبان کالا می باشد. از دیگر عرف های قدیمی این بود که زمان غرق شدن کشتی، کالاهایی که به دریا ریخته می شد خسارت باید بین تمام صاحبان کالاها به صورت مشترک پرداخته شود نه آنکه خسارت متوجه یک نفر گردد. این موضوع امروزه موضوع کنوانسیون بین المللی خسارات مشترک دریایی می باشد.

 

رویه قضایی

در بسیاری قراردادهای تجاری ذکر می گردد که در صورت بروز اختلاف بین طرفین موضوع به داوری ارجاع گردد. چنانچه دارو معین گردد و یا خیر، داور می تواند اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس باشد. اگر که داور مشخص نشود هر طرف یک داور اختصاصی مشخص می نماید و یک داور مشترک نیز دو طرف با توافق تعیین می گردد و در صورتی که توافق ننماید، دادگاه داور مشترک مشخص می کند.

و یا ممکن است در برخی از کشور ها دادگاه های تجاری وجود داشته باشد مانند کشور فرانسه. در این کشور قضاوت حرفه ای به پرونده های بازرگانی رسیدگی نمی کنند بلکه این مورد به دادگاه های خاصی محول می شود که قضاوت آن را بازرگانان تشکیل می دهند. در مجموع نظرات داوری های بین المللی یا دادگاه های تجاری می تواند به عنوان منبعی از منابع حقوق تجارت قرار گیرد.

 

دکترین، نظریه ی علمای حقوق

نظریه ی اساتید و علمای حقوق و نقادی و بررسی آراء صادره از طرف دادگاه می تواند در بسیاری موارد گره های کور را ر زمینه دعاوی تجاری بگشاید. در بسیاری دعاوی حقوقی و آراء صادره از سوی دادگاه ها و یا داوری ها نظریه ی علمای اساتید حقوق مورد استناد قرار می گیرد. نظریه هایی که به طور صریح در قانون بیان نشده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین وکیل پایه یک دادگستری را برای مشاوره حقوقی و به ثمر رساندن پرونده های حقوقی،خانوادگیف کیفری و … شما، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *