جهیزیه: در قوانین کشور ما زن ها از نظر مالی دارای استقلال کامل می باشند و می توانند به صورت آزادانه در دخل و تصرف اموال خود در زندگی مشترک مانند نفقه، مهریه و یا جهیزیه فعالیت نمایند. و بر اساس قانون مرد هیچ گونه حقی در مالکیت اموال زن را دارا نمی باشد. در مورد جهیزیه داشتن رسید از طرف مرد برای مطاالبه آن کافی نمی باشد و حتما زن باید در دادگاه ثابت نماید که جهیزیه اش در منزل شوهرش می باشد. مطالبه و استرداد جهیزیه از جمله دعاوی خانوادگی می باشد و برای انجام این کار به طور صحیح باید به وکیل خانواده و یا وکیل طلاق مراجعه نمود. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از مشاوره حقوقی در زمان قبل از ازدواج اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهد داد. می توانید از مشاوره حقوقی رایگان نیز بهره مند شوید.

جهیزیه

همان طور که می دانیم جهیزیه وسایلی می باشد که زن برای شروع زندگی مشترک به خانه همسر خود می برد و تمامی این موارد دارایی و اموال زن به شمار می رود. همچنین بهتر است که بابت تهیه آنها از همسر خود رسید دریافت نماید. و مرد می تواند از منافع این وسایل که جهیزیه نامیده می شودبا شرط اجازه زن استفاده نماید. اما زمانی که زوجین تصمیم به طلاق می گیرند در صورت اثبات زن می تواند جهیزیه خود را مطالبه نماید. زن می تواند با استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری این کار را به انجام برساند و جهیزه خود را مطالبه نماید. در این مورد از مشاوره حقوقی نیز کمک بگیرید.

 

لیست جهیزیه

در زمان زندگی زناشویی زن و شوهر هر دو اموال زندگی مشترک خود را به صورت مشترک استفاده می نمایند و همان طور که گفتیم بهتر است که در ابتدا زن از همسر خود بابت جهیزیه اش رسید دریافت به همراه امضای او نماید تا در صورت بروز مشکل و تصمیم به جدایی و طلاق در مورد مالکیت آنها مشکلی به وجود نیاید. به این ترتیب زن می تواند تمامی مواردی را که لیست نموده و رسید دریافت نموده، با توجه به همان لیست  آنها را مطالبه و استرداد نماید.

 

مالکیت جهیزیه

در صورتی که زن سندی با عنوان رسید جهیزیه را دریافت ننموده باشد و تصمیم به طلاق گرفته شود و در ادامه ی آن هر دو طرف زوج و زوجین ادعای مالکیت نمایند، بر اساس اینکه هیچ کدام سند و مدرکی برای ادعای خود در اختیار ندارند دادگاه از طریق ظواهر و نشانه ها حکم را صادر می نماید.

 

دعوی مطالبه و استرداد جهیزیه

رسیدگی به دادخواست های مطالبه و استرداد جهیزیه بر عهده دادگاه خانواده می باشد و در این مورد همان طور که گفته شد دریافت یک وکیل خانواده بسیار مهم می باشد و همان وکیل دعاوی خانواده می تواند دادخواست مطالبه و استرداد جهیزیه را برای زن و ارسال به دادگاه تنظیم نماید. داشتن رسید جهیزیه در این زمان و برای انجام هر چه بهتر دعوی مزالبه جهیزیه بسیار مهم می باشد.

RelatedPost

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *