ضامن مهریه: بر اساس ماده 684 قاونو مدنی در کشور شخص ضامن کسی است که ضمانت پرداخت مالی را که بر عهده شخصی دیگر است به گردن می گیرد. و بر اساس دین هر شخصی که از قوای عقلی و اهلیت برخوردار است می تواند به عنوان ضامن انتخاب گردد. و شخص طلبکار می تواند در صورت عدم پرداخت و رهن از ضامن نماید.

ضامن مهریه

مطالبه مهریه از ضامن مهریه

شخصی که ضمانت شخصی را بابت پرداخت مهریه می پذیرد نیز همین گونه است و ضامن پرداخت مهریه باید مطلقا مهریه را پرداخت نماید. امکان ضمانت مهریه هم برای مهریه عندالمطالبه، مهریه عندالاستطاعه و همچنین مهریه بیش از 110 سکه وجود دارد. البته در مهریه عند الاستطاعه شخص ضمانت دهنده زمانی باید به تکلیف خود عمل نماید که بدهکار اصلی آن به استطاعت پرداخت مهریه رسیده باشد.

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت مهریه توسط ضامن

بر اساس ماده 3 قانون مدنی در صورت عدم پرداخت مهریه توسط ضامن مهریه و اثبات نشدن اعسار او از پرداخت مهریه می توان تقاضای بازداشت او را تا زمان پرداخت مهریه توسط شوهر صاحب مهربه و یا خود ضامن نمود. و این را هم بدینید که درخواست مطالبه مهریه از ضامن مهریه می توان موازی و همزمان با درخواست مطالبه مهریه از بدهکار اصلی باشد و لازم نیست که در ابتدا عدم پرداخت مهریه توسط شوهر به عنوان بدهکار اصلی ثابت گردد.

 

اعسار زوج از پرداخت مهریه

در صورتی که اعسار شوهر از پرداخت مهریه ثابت گردد، باز هم ضامن مهریه موظف به پرداخت مهریه می باشد و تنها در صورتی این امر از گردن او ساقط می گردد که بتواند اعسار خود را نیز در دادگاه ثابت نماید. در این گونه موارد و در هر صورتی زوجه می تواند به عنوان طلبکار برای وطالبه و وصول مهریه خود و حتی هزینه ی خسارت های دادرسی و حق الوکاله وکیل مهریه خود از ضامن مهریه طلب مال نماید.

 

مطالبه مهریه از ضامن به نرخ روز

با توجه به این که ضامن مهریه پرداخت نمودن مهریه توسط مرد بدهکار را به نرخ روز پذیرفته و ضمانت نموده است بنابراین در صورت عدم پرداخت بدهکار اصلی باید مهریه را به نرخ روز بپردازد. همانطور که گفته شد تمامی هزینه ها و خسارات دادرسی را نیز می توان از ضامن طلب نمود.

 

دادگاه صالح جهت مطالبه مهریه از ضامن

دادگاه خانواده ای که صلاحیت رسیدگی به پرونده مطالبه مهریه را دارد می تواند به عنوان دادگاه صالح برای این موضوع شناخته شود. شورای حل اختلاف در صورتی صلاحیت رسیدگی به ای پرونده را خواهد داشت ک مبلغ مهریه از بیست میلیون تومان کمتر باشد. می توان در خواست مطالبه مهریه از ضامن را موازی با توقیف اموال شوهر تقدیم دادگاه صالح نمود.

 

مدارک لازم جهت دادخواست مطالبه مهریه از ضامن

  • کارت شناسایی
  • تکمیل دادخواست مطالبه مهریه و خسارات دادرسی از ضامن
  • سند ازدواج به همراه امضا ضامن
  • مراجعه به دفاتر خدمات المکترونیک قضایی در شهر تهران و مراکز استانها و همچنین دادگستری در شهرهای دیگر
  • پرداخت هزینه دادرسی برابر با دعاوی مالی
مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *