محجورین و وصایت: حجر در لغت به معنی منع می باشد. و محجور کسی است که از تصرف و یا مداخله در امور حقوقی خود منع شده است. افراد به طور کلی با تولد دارای حقوقی می شوند که به آن اهلیت تمتع گفته می شود علاوه بر اهلیت تمتع ، اهلیت استیفا نیز وجود دارد که به معنی توانایی اجرای حق می باشد. محجورین مانند سایرین از حقوق طبیعی برخوردار می شوند ولی نمی توانند به طور مستقل در امور خود دخالت کنند.

محجورین و وصایت

مشاوره قانونی محجورین و وصایت

محجورین

مطابق قانون صغیر، غیر رشید و مجنون، محجور می باشند.

صغیر

صغیر به کسی گفته می شود که به سن بلوغ شرعی نرسیده باشد، بلوغ شرعی برای دختران 9 سال تمام قمری و برای پسران 15 سال تمام قمری می باشد. افراد تا قبل از رسیدن به سن بلوغ محجور محسوب می شوند ولی بعد از رسیدن به سن بلوغ نمی توان به عنوان مجنون یه عدم رشد شخص را محجور دانست مگر آن که جنون یا عدم رشد شخص اثبات شود.

مجنون

مجنون به کسی گفته می شود که قوه عقل و درک نداشته باشد و دارای اختلال مشاعر است.

غیر رشید یا سفیه

سفیه یا غیر رشید به اشخاصی گفته می شود که به سن بلوغ رسیده اند ولی مداخله انها در اموال و امور مالی عاقلانه نیست. این افراد عقل معاش ندارند و در امور اقتصادی مانند سایر عقلا نمی توانند رفتار کنند و منفعت خود را در نظر بگیرند.

محجورین به خاطر شرایطی که در بالا ذکر شد نمی توانند به مصلحت خود رفتار کنند و ممکن است اعمالی انجام دهند که به ضررشان باشد به همین علت نیز قانون گذار محجورین را از اعمال حقوقی منع کرده برای حمایت از آنها و حفظ حقوقشان برای آنها افرادی را به عنوان نماینده تعیین کرده تا به امور حقوقی محجورین بپردازند.

وصیت

وصیت عملی حقوقی است و با اراده شخص صورت می گیرد. وصیت به دو نوع عهدی و تملیکی تقسیم می شود.

وصیت عهدی

وصیت عهدی عبارت است از این که شخصی فرد یا افرادی را برای انجام اموری تعیین می کند یا به عبارتی انجام وظیفه ای را بر عهده فرد یا افرادی قرار می دهد.

وصیت تملیکی

وصیت تملیکی بدین معنی است که شخص عین یا منفعتی از اموال خود را به تملک دیگری و به صورت رایگان برای بعد از فوتش قرار می دهد.

اصطلاحاتی در مورد وصیت

موصی:

وصیت کننده.

موصی له:

کسی است که وصیت تملیکی به نفع اوست.

موصی به:

مورد وصیت است.

وصی:

کسی است که در وصیت عهدی بعد از قبول وصیت ملزم به اجرای مفاد وصیت می باشد.

محجورین و وصایت:

مطابق قانون اگر کسی که وصیت تملیکی به نفع او شده محجور باشد رد یا قبوی وصیت با ولی وی خواهد بود. مطابق موارد گفته شده محجور حق دخالت در امور حقوقی خود را ندارد و در صورتی که مال یا منفعتی به محجور به ارث رسیده باشد ولی یا قیم محجور می تواند وصیت را قبول یا رد کند ولی از آنجایی که وصیت تملیکی به نفع محجور می باشد و قبول آن ضرری به محجور وارد نمی کند ولی یا قیم اصولا وصیت تملیکی را قبول می کنند. حال ببینیم ولی و قیم از دیدگاه قانون گذار چه کسانی هستند و دارای چه شرایطی می باشند.

ولی قهری یا نماینده قانونی:

نماینده قانونی به موردی اطلاق می شود که نمایندگی در قانون پیش بینی شده است مانند ولی قهری، پدر و جد پدری ولی قهری محسوب می شوند زیرا به طور طبیعی و قهری حمایت از محجور بر عهده آنان است و نیازی به حکم دادگاه نمی باشند. به طور طبیعی ولی قهری مصلحت محجور را در نظر می گیرد به جز موارد استثنایی که در صورتی که ولی قهری صلاحیت نداشته باشد به حکم دادگاه برای محجور قیم تعیین می شود.

قیم:

قیم به کسی گفته می شود که به حکم قانون برای محجور تعیین می شود و در اصطلاح امین نیز گفته می شود. طبق قوانین و اصول فقهی در صورتی که محجور مسلمان باشد نمی توان برای وی قیم غیر مسلمان در نظر گرفت.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *