مشاوره حقوقی کارفرما: تشخیص کارفرما کار مشکلی نیست چرا که زمانی که توانستیم کارگر یا کارمند را شناسایی نماییم طرف مقابل او کارفرما معنی می شود. البته در مورد کارفرما مسایل بسیاری در حقوق وجود دارد که در این قسمت به مشاوره حقوقی کارفرما خواهیم پرداخت:

مشاوره حقوقی کارفرما

مشاوره حقوقی کارفرما (کارفرما کیست؟)

کارفرما شخصی حقیقی و یا حقوقی می باشد که کارگر یا کارمند به درخواست و حساب در برابر دریافت حق الزحمه او کار می کند. به طور عمومی کلیه افرادی که اداره ی کارگاه و یا اداره و یا شرکت یا سازمانی می باشند در جایگاه مدیران و مسئولان و نمایندگان کارفراما محسوب می گردند.

کارفرما مسئولیت کلیه ی تعهداتی که نمایندگان مذکور در برابر کار گر دارند را بر عهده می گیرد و چنانچه نماینده ی کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی نماید و کارفرما آن را نپذیر، در برابر کارفرما ضامن می باشد. زمانی که فردی در محل کاری مشغول به فعالیت کاری می باشد، تنها به صرف تبعیت از کارفرما کارگر یا کارمند محسوب می گردد.

نکته: شرط دستمزد، حقوق کارگاه است و نه کارگر و یا کارفرما:

در رابطه ی بین کارگر و کارفرما معمولا عنصر دیگری به غیر از خود کارگر یا کارمند و کارفرما وجود دارد و آن کارگاه می باشد.

 

کارگاه

کارگاه محلی می باشد که کارگر یا کارمند به درخواست کارفرما و یا نماینده ی او در آنجا کار می کند. مانند کار صنعتی، کشاورزی، تولیدی، خدماتی، مسافربری، ساختمانی، ترابری، معدنی، اماکن عمومی و … در حقوق کار ایران در این بای ب تدریج کارگاه نیز دارد دارای یک وجود مستقل می گردد به طوری که می توان گفتک شرط استمرا و بقای کار، کارگر یا کارمند و کارفرما نیست بلکه کارگاه می باشد! وجود کارگاه به منزله ی یک محوطه ی جغرافیایی مشخص و معین نمی باشد. تا زمانی که کارگاه وجود دارد و در ان کار انجام می شود کارگر یا کارمندان نیز باید باشند اما این که کارفرما ی انها چه کسی باشد اهمیتی ندارد. مثلا اگر زنده نبود به کسی که به آن ارث رسیده باشد و یا …

در کارگاه های بزرگ به طور قطع کارفرما نخواهد توانست که به تنهایی تمام کارگاه و کارگر یا کارمندان را خود اداره نماید. معمولا برای بخش های مختلف سرپرستان لایقی انتخاب می گردد. بر اساس ماده ی 3 حقوق کار این مسئولان و سرپرستان که از طرف کارفرما انتخاب می گردند نماینده کارفرما محسوب می شوند. بنابراین می توان اظهار داشت که سرپرستان در مقابل کارگر یا کارمندان در حکم کارفرما می باشند و حقوق و تکالیف کارفرما را دارند.

 

کارفرما و کارگاه و آثار حقوقی تغییر کارفرما

کارگاه محلی می باشد که کارگر یا کارمندان وکارمندان به درخواست کارفرما و یا نماینده ی او در آنجا مشغول به کار هستند. اما کارگاه لزوما ملک کارفرما نمی باشد و در حقوق ایران به تدریج در هر سازمان، کارگاه دارای هویت مستقل می گردد. به طوری که می توان اظهار داشت که کارگاه به عنوان یکی از پایه های رابطه ی کارگر یا کارمند یا کارمند و کارفرما در خواهد امد به طوری که شرایط بقاء استمرار قرارداد کار، استمرار و بقای کارگاه می باشد و نه کارفرما. و در صورت تغییر کارفرما در انجا، کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمای سابق می گردد.

 

تشخیص کارفرما در قرارداد پیمان کاری

به طور مثال آموزش و پرورش ساختن مدرسه را به طور معمول به پبمان کار واگذار می نماید و خود مدرسه نخواهد ساخت. شرکت های پیمان کاری نیز برای انجام تعهد خود افرادی را به کار میگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین وکیل پایه یک دادگستری را برای مشاوره حقوقی و به ثمر رساندن پرونده های حقوقی،خانوادگی، کیفری و … شما، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *