مشاوره حقوقی کارت بازرگانی: کارت بازرگانی برای انجام امور اداری گرفته می شود و در واقع مجوزی می باشد که هر کسی چه شخص حقیقی و چه حقوقی با داشتن آن می تواند به امور تجاری بپردازد. ایم مورد در قانون 2 صادرات و واردات در تیر ماه سال 1372 در مجلس شورای اسلامی مصوب گشت.

مشاوره حقوقی کارت بازرگانی

در حال حاضر و بر اساس قوانین کنونی کارت بازرگانی از تاریخ صدور به مدت یک سال دارای اعتبار می باشد و پس از اتمام آن با ارائه مدارک بری همان مدت می توان کارت بازرگانی را تمدید نمود. در این خصوص و برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره حقوقی رایگان بهره مند شوید.

 

کاربردهای کارت بازرگانی

 • صادرات تمامی کالاهای مجاز
 • واردات از مناطه های آزاد
 • ثبت سفارش و ترخيص نمودن كالا
 • مبادرت به حق العمل های كاري در گمرك

 

موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی

 • شركت تعاوني مرز نشينان
 • پشه وران
 • ملوانان ايراني در شناورهايي كه در ما بين مناطق ساحلی در ايران و همچنین ساير كشورها ی دیگر در تردد می باشند
 • كارگران ايراني مشغول به کار در خارج از كشور در صورتی که از وزارت کار كارنامه شغلي دریافت کرده باشند
 • كالاهايي كه بنا به تشخيص گمرك صدور آنها براي فروش نمي باشد

 

صدور کارت بازرگانی

جهت صدور کارت بازرگانی دائم می بایست از طریق اداره کل ثبت شرکت ها اقدام نمود. در این مرحله باید اظهار نامه ثبتی و گواهی پلمپ دفاتر را دریافت نمود. پس از آن باید جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و یا اتاق تعاون مرکز همان استان محل فعالیت تجاری مراجعه و در اتاق مربوطه پرونده را تکمیل و کارت را امضاء نمود. پس از آن لازم است به اداره کل بازرگانی استان مربوطه مراجعه شود. کارت های بازرگانی شرکت های خارج از کشور نیز برای تایید به اداره کارت بازرگانی وزارت ارسال می گردند.

تا قبل از تحویل کارت بازرگانی و در صورت دریافت نشدن کارت، افراد می توانند مجددا به اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و یا سازمان صنعت و معدن و تجارت مربوطه از آخرین وضعیت خود مطلع گردند.

 

شرايط اخذ كارت بازرگاني

 

اشخاص حقيقی ايرانی

شرایط سنی حداقل بیست و یک سال تمام

داشتن گواهی پایان خدمت و یا معافیت از خدمت سربازی بزای آقایان

داشتن سابقه کاری سه ساله در زمینه فعالیت های تجاری، تولیدی که به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی رسیده باشد و یا در اختیار داشتن مدرک مجوز تولید صادر شده از یکی از وزارتخانه های متبوع

داشتن محل لازم برای کسب و کار و متناسب با زمینه فعالیت. چه ملکی و چه استیجاری

در اختیار داشتن دفاتر قانوني و با ارائه اظهار نامه های ثبتي

در اختیار داشتن دارای اعتبار در نزد یکی از بانک های عامل در کشور

 

اشخاص حقيقي غير ايراني

تمامی موارد و شرایط ذکر شده در بالای برای اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی ایرانی، به استثنای گواهی معافیت و یا پایان خدمت برای اشخاص حقیقی غیر ایرانی به علاوه در اختیار داشتن پروانه اقامت در کشور مربوطه و پروانه کار برای اخذ کارت بازرگانی توسط اشخاص حقیقی غیر ایرانی ضروری می باشد.  برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *