مشاوره حقوقی چک: چک چیست ؟ طبق ماده ۳۱۰ قانون تجارت، چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه(بانک) دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می نماید. چک ها بطور کلی به سه نوع عادی، تضمین شده و مسافرتی تقسیم می شوند. چک سندی است که صاحب آن با صدور آن از بانک خود و انتقال به فرد، وی می تواند با مراجعه به بانک وجه آن را دریافت کند. در صورتی که این چک در مدت زمان مشخص شده نقد نشود(پاس نشود)، فرد می تواند با استفاده از مشاوره حقوقی چک، شکایت کیفری نماید.

مشاوره حقوقی چک

چک ها مدت زمانی مشخص برای نقد شدن دارد. فرد می تواند پیش از تاریخ مذکور آن را جهت نقد شدن در حساب خود قرار دهد. در صورتی که یک چک به تاریخ پاس شدن نرسیده باشد، فرد نمی تواند وجه را دریافت کرده یا از آن شکایت کند. در این صورت هم صادر کننده چک مجازات کیفری نخواهد شد.

چک های با حساب خالی

گاهی افراد بر این تفکر هستند که اگر بانک به آن ها بگوید، حساب فرد صادر کننده چک خالی است، دیگر راهی برای بدست آوردن وجه شان وجود ندارد. در این صورت با برگشت زدن چک می توان پیگیری هایی را همان لحظه انجام داد. اما با مشاوره حقوقی چک می توانید آن را بصورت قانونی به روش های مختلفی با مشاوره حقوقی و آگاهی از قوانین موجود پیگیری کنید.

چک مسافرتی

چک مسافرتی چک هایی هستند که توسط بانک ها صادر می شوند تا از حمل پول بصورت نقدی و از برخورد با خطرات جدی خودداری شود. این چک های مسافرتی در همه شعبه های بانکی صادر کننده قابل وصول می باشد.

چک تضمین شده

چک تضمین شده چکی است که توسط بانک صادر شده و پرداخت آن توسط همان بانک صادر کننده چک تضمین می شود. در صورتی که چک به هر دلیلی پاس نشود، خسارتی به صاحب چک وارد نشده و وجه آن توسط بانک صادر کننده پرداخت می شود. هم صاحب چک و هم حمل کننده چک باید به خطرهایی که در وجه حامل کشیده می شود دقت کنند. این چک ها در وجه حامل، در صورتی که به سرقت بروند، هر شخصی می تواند آن را نقد کند.

حقوقی شدن چک

حقوقی شدن چک بدن معناست که چک مذکور پاس نشده و شما می توانید با برگشت زدن آن را حقوقی کنید. در صورت حقوقی شدن چک اگر اطلاعات کافی در مورد آن ندارید، پیشنهاد می شود از یک مشاور حقوقی چک استفاده کنید تا راه حل های قانونی پیش رو برایتان مشخص شود. بطور کلی اگر چک پاس نشود، طبق قانون 6 ماه فرصت دارید تا آن را برگشت بزنید. برگشت زدن چک به معنی شکایت کردن نیست! برگشت زدن چک به معنی اخطار دادن به صاحب آن است تا به شکل دیگری رضایت شما را کسب کند. در غیر اینصورت باید در مدت زمان کمتر از 6 ماه از آن شکایت کنید.

در صورتی که شما هم در نقد شدن چک های دریافتی مشکل دارید، از مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری این شرکت بهره مند شوید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *