قتل غیر عمد

قتل غیر عمد: زمانی که عناصر کافی برای ارتکاب جرم مجرم وجود نداشته باشد، قتل غیر عمد خوانده می شود. و زمانی که مرتکب بخ جرم فعلی را وارد نماید که کشنده نیست و در برابر هر شخصی منجر به مرگ نمی شود بلکه از طریق دیگر می تواند ارتکاب قتا غیر عمد به دلیل بی مبالاتی و همچنین بی دقتی در رفتار مجرم نسبت به منجی علیه باشد بر فرض مثال زمانی که پزشک بر روی یک بیمار اقداماتی را اجام می دهد و یا موادی مصرف می نماید که کشنده نیست اما به دلیل بی احتیاطی منجر به مرگ بیمار می گردد و یا به طور مثال شخصی در برابر کوذکی زفتاری داشته باشد که جرم نیست ولی انجام آن منجر به مرگ کودک می گردد قتل غیر عمد صورت گرفته است.

مشاوره حقوقی قتل غیر عمد

به طور کلی می توان گفت قتل شبه عمد قتلی می باشد که بدون هیچ گونه سوء نیتی از طرف مجرم انجام می شود اما باعث مرگ مجنی علیه می گردد. البته برخی مواقع هم قتل‌های عمدی که موجب قصاص نیست انجام می گردد.

 

مصادیق قتل غیر عمد

در این قسمت مصادیق قتل غیر عمد در قانون را بر می شماریم:

هر زمان که مجرم نسبت به مجنی علیه رفتاری را انجام می دهد که قصد قبلی جنایتی در ان نبوده است و رفتار صورت گرفته از موارد مشمول تعریف جنایات عمدی نباشد، قتل غیر عمد صورت گرفته است. مصداق قانونی این مورد در مقابل قتل عمد تعریف پیدا می کند که قتل عمد قتلی می باشد که با قصد و نیت قبلی بر کشتن فردی و اطلاع از کشنده بودن آن رفتار آن صورت گرفته باشد.

زمانی که مجرم نسبت به موضوع در نادانی باشد و در این وضعیت مرتکب جرم شده باشد مانند انجام جنایتی با اعتقاد بر اینکه موضوع رفتار او شی و یا حیوان و یا مواردی مانند افرادی که شامل ماده 302 این قانون می باشد به مجنی علیه وارد نماید و بعد از ارتکاب جرم مجرم از این موضوع آگاه گردد قتل غیر عمد صورت گرفته است.

هز زمان که جنایتی با دلیل به تقصیر مرتکب آن جنایت انجام پذیرد و همچنین جنایت انجام شده شامل تعریف قتل عمد که در بالا گفته شد نباشد، قتل غیر عمد صورت گرفته است.

زمانی که رفتاری بر روی مجنی علیه توسط مجرم انجام پذیرد و به دلیل وضعیت جسمی مجنی علیه قتل صورت بپذیرد طوری که اگر این رفتار روی شخص دیگری که این مشکل جسمانی را نداشته انجام می شد و قتل صورت نمی گرفت، مشروط بر اینکه مجرم از این وضعیت مجرم در هنگام قتل اطلاع نداشته باشد (مانند اطلاع نداشتن از باردار بودن یک زن)، قتل شبه عمد صورت گرفته و در صورت اثبات این قضیه جرم مجرم قتل غیر عمد می باشد. در اینگونه مواقع برای اثبات حقیقت و نجات خود باید از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

 

مجازات قتل غیر عمد

طبق قانون مجازات اسلامی در بخش تعزیرات، در صورت غیر عمد بودن قتل صورت گرفته با وجود مصادیق قتل شبه عمد که ذکر کردیم، مجازات در نظر گرفته شده برای مجرم حبس تعزیری درجه ی 5 و  همچنین پرداخت دیه مجنی علیه در صورت مطالبه از جانب اولیای دم می باشد.این مجازات از باب جهات مخففه ی جرم  و با توجه به قانون مجازات اسلامی ممکن است قابل تخفیف به درجات پایین تر نیز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما کمک بگیرید. کافیست با ما تماس حاصل نمایید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *