فرزند خواندگی

فرزند خواندگی: اعطای سرپرستی کودکان بی سرپرست تحت حمایت سازمان بهزیستی کشور به خانواده هایی که متقاضی قبول سرپرستی این کودکان به عنوان فرزند خوانده می باشند در صورت واجد شرایط بودن آنها برای این امر می باشد. به اجرا در آمدن قانون فرزندخواندگی در کشور موجب استحکام اساسی ترین عنصر جامعه ما یعنی خوانواده خواهد شد و باعث می شود زوج هایی که توان فرزند دار شدن را ندارند و فرزندانی که سرپرستی ندارند خانواده خود را تشکیل دهند.

مشاوره حقوقی فرزند خواندگی

به روز ترین قانون در مورد فرزند خواندگی در کشور ما، قانون حمايت از كودكان بي‌سرپرست و بدسرپرست است که در روز دهم مهر ماه سال 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و سپس به تایید شورای نگهبان رسید. امور مربوط به فرزند خواندگی و سرپرستی کودکان بی سرپرست بر عهده سازمان بهزیستی در کشور می باشد. در این راستا برای انجام امور حقوقی خانواده ها با سازمان بهزیستی یک وکیل پایه یک دادگستری می تواند راهنمای شما در این امر باشد و مراحل دریافت فرزند را برای شما طی نماید.

افراد واجد شرایط برای سرپرستي كودكان بي‌سرپرست و بدسرپرست از سازمان بهزیستی

زوجی که دارای فرزند می باشند اما یکی از انها بالای 30 سال سن داشته باشد.

زوجی که از ازدواج انها 5 سال گذشته باشد و صاحب فرزندی نشده باشند. البته در صورتی که یکی از زوجین بیش از 30 سال سن داشته باشد.

دختران و زنان مطلقه در صورتی که سن انها حداقل 30 سال باشد می تواند تنها فرزندی دختر را تحت سرپرستی خود درآورند.

 

شرايط درخواست‌كنندگان فرزند خواندگی برای سرپرستي

صلاحيت اخلاقی

عدم محكوميت جزائي فرد

تمكن مالی مناسب برای سرپرستی

عدم حجر

داشتن سلامت کامل جسمانی و رواني و نیز توانايي لازم براي نگهداري و تربيت كودك به عنوان فرزند خوانده برای سرپرستی

عدم اعتياد به مواد مخدر و الکلی و روانگردان ها

عدم ابتلاء به بيماري‌های واگيردار یا صعب العلاج

مقید بودن به انجام واجبات شرعی و ترك محرمات

معتقد بودن به يكي از اديان مصرح در قانون اساسي کشور

 

نحوه رسیدگی به تقاضانامه ی فرزندخواندگی

هر زمان که شخصی متقاضی دریافت فرزند خوانده و قبول سرپرستی او باشد باید درخواست خود را در صورت واجد شرایط بودن به سازمان بهریستی کشور ارسال نماید. البته بهتر است در ابتدای امر انجام این امور را به یک وکیل پایه یک دادگستری سپرد و حتما قبل از آن از مشاوره حقوقی رایگان بهره برد.

پس از آن سازمان بهزیستی به مدت دو ماه بر روی این درخواست کارشناسی می نماید و شرایط متقاضی را بررسی می نماید و در نهایت نظر خود را پس از کارشناسی به دادگاه خانواده محل اقامت متقاضی ارسال می نماید.

پس از آن در صورت مثبت بودن نظر سازمان بهزیستی دادگاه خانواده با احراز نمودن شرایط قانون حمایت از کودکان بی سرپرست قرار سرپرستی آزمایشی به مدت 6 ماه را برای متقاضی ارسال می نماید. در این مدت متقاضی باید حسن رفتار خود در برابر کودکی که سرپرستی او را دریافت نموده است را به دادگاه ثابت نماید.

پس از گذشت دوره آزمایشی، در صورت محرز شدن شرایط مقرر در قانون در دوره آزمایشی سرپرستی و تایید صلاحیت کامل سرپرست، شخص درخواست کننده سرپرستی بخشی از اموال خود را به نام کودک دریافت نموده می کند تا حسن نیت خود در انجام سرپرستی بی نقص کودک را به دادگاه ثابت نماید و به این ترتیب دادگاه خانواده حکم سرپرستی را صادر می نماید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *