مشاوره حقوقی حصر وراثت: هرگاه فردی به هر دلیلی فوت کند، افرادی که به هر نحوی در اموال او نفع دارند، وراث او میشوند. با وصول درخواست حصر وراثت به شورای حل اختلاف، تعداد وراث متوفی توسط مراجع ذیصلاح مشخص میشود. این روند، حصر وراثت (انحصار وراثت) نامیده می شود. شاید در ابتدا امری سهو و پیش پا افتاده به نظر بیاید؛ اما نکات و پیچیدگی های خاصی که  حصر وراثت  دارد، با مشاوره حقوقی حصر وراثت یا مشاوره حقوقی رایگان قابل حل است.

مشاوره حقوقی حصر وراثت

هرگاه کسی فوت کند برای این که بتوانید اموال به جا مانده از متوفی را تقسیم کنید باید از شورای حل اختلاف محل اقامت متوفی درخواست گواهی حصر وراثت کنید. این درخواست می تواند توسط وراث او ، کسی که به نفع او وصیت شده و یا طلبکاران متوفی انجام شود. برای این کار با مراجعه به شورای حل اختلاف، فرم مخصوص انحصار وراثت را دریافت کنید. در این فرم مشخصات کامل متوفی و وراث آن ها باید ذکر شود. دقت کنید که اسم کسی از وراث را از قلم نیندازید چون در این صورت آن ها میتوانند به جرم کلاهبرداری از شما شکایت کنند.

وکیل انحصار وراثت به خوبی میتواند پاسخ به سوالات مختلف در این زمینه را بدهد.

حصر وراثت

مدارک لازم جهت انحصار وراثت

مدراک لازم جهت امنحصار وراثت که باید به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شود شامل:

 • اصل و کپی شناسنامه متوفی
 • اصل و کپی کارت ملی وراث
 • گواهی فوت

 

می باشد.

فرم مخصوص که پر شد لازم است دو نفر به عنوان شاهد در دفتر اسنادرسمی امضا شده و امضا آن ها نیز توسط دفتر اسناد رسمی گواهی شود. در ضمن لازم است که اظهارنامه مالیاتی تهیه شده و پس از پرداخت مالیات اموال متوفی رسید مربوطه توسط وراث دریافت شود. مهلت انجام این کار نیز تا 6ماه پس از تاریخ فوت است. اظهارنامه مالیاتی شامل لیست کلیه اموال و دارایی های منقول و غیر منقول متوفی است.

در نهایت مدارک لازم برای صدور گواهی حصر وراثت موارد زیر می باشد.

 • رسید مالیاتی
 • فرم مخصوص انحصار وراثت
 • گواهی فوت
 • کپی برابر اصل شناسنامه متوفی و وراث
 • کپی برابر اصل سند ازدواج متوفی به همراه دادخواست صدور گواهی حصر وراثت

با تحویل این مدارک به شورای حل اختلاف گواهی حصروراثت صادر می شود.

 

پس از طی مراحل ذکر شده، اطلاعیه حصر وراثت با هزینه متقاضی توسط شورای حل اختلاف در روزنامه کثیر الانتشار یا محلی منتشر می شود.

در صورتی که متوفی در روستا بود این آگهی در معابر و اماکن عمومی روستا نصب می شود. پس از یک ماه و درصورت نبودن معترض و عدم وجود ورث جدید، گواهی انحصار وراثت توسط شورا و بدون تشکیل جلسه رسیدگی صادر می شود.

جهت اطلاعات بیشتر یا رفع مشکل در هر مرحله میتوانید از وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *