افراز ملک: همانطور که در مقاله ملک مشاع گفته شد، در قانون ما هر کدام از مالکان یک ملک مشاع می توانند بدون رضایت دیگر شرکا به تقسیم ملک اقدام نمایند. در واقع از آنجایی که تقسیم ملک به صورت دادخواست مطرح می گردد، هر زمان در صورت نبود مانعی امکان آن وجود دارد.

مشاوره حقوقی افراز ملک

مشاوره حقوقی افراز ملک

 

روش های تقسیم ملک در قانون

روش های تقسیم ملک در قانون به شرح زیر می باشد:

 

افراز

افراز ملک یکی از روش های تقسیم ملک در صورتی است که ملک قابل تقسیم به اجزای مساوی باشد.

تعدیل

اگر شرکا ملک و یا املا دیگری را داشته باشند که در آن نیز حالت مشاع وجود داشته باشد،با کسب رضایت از یکدیگر ملک به صورت مفروز به شریک و بقیه اموال به شریک دیگر تقسیم می گردد.

رد

زمانی که ملک دیگر که در بین مالکان آنها مشاع است، ارزش ملک بالاتر باشد و مال دیگر را به شریک دیگر تقسیم می گردد و ملک نیز متعلق به شریک دیگر می باشد و همچنین شریکی که ملک به او تقسیم گردیده، به دلیل تملک سهم بیشتر که ، باید مالی را به شریک دیگر دهد.

فروش

ملک مورد نظر با دستور دادگاه و به درخواست هر یک از شرکا فروخته می شود.

 

افراز ملک

زمانی که شرکا بخواهند مال و یا ملک غیرمنقولی را تقسیم نمایند، در ابتدا لازم است که از روش افراز ملک اقدام نمایند و به همین دلیل،به مرجع صالح مراجعه و درخواست افراز ملک مشاعی را بدهند.

پس از بررسی درخواست توسط کارشناسان و اینکه افراز ملک و تقسیم آن ممکن است یا خیر تعدیل سهام انجام می گردد و به این ترتیب که ملک به قسمت های مساوی تقسیم گردد و به همین دلیل نیز بر اساس سهم هر کدام از شرکا میزان سهام تقسیم شده و تعدیل می گردد و به آن تعلق می گیرد. بعد از آن صورت مجلس تفکیکی صادر شده و ملک مشاع تقسیم می گردد.

 

افراز ملک در دادگاه

تقسیم نمودن ملک غیر منقول در ابتدا توسط افراز ملک امکان پذیر خواهد بود و نیازمند مراجعه به واحد افرتز ثبتی می باشد. گاهی پیش می آید که مرجع افراز ثبتی، صلاحیت یازم برای رسیدگی به دادخواست افراز ملک و تقسیم ملک را ندارد. در اینگونه شرایط فقط در موارد زیر دادگاه نزدیک به وقوع ملک می تواند به دادخواست افراز ملک مساع رسیدگی نماید:

  • در صورتی که ملک غیر منقول سند رسمی مالکیت نداشته باشد، دادواست افراز ملک به دادگاه محل وقوع ملک ارجاع می یابد.
  • یکی از شرکای ملک مشاع محجور باشد.
  • مالی منقول در بین اموال مشاع وجود داشته باشد.
  • ملک مورد نظر قابل تقسیم نبوده و بر اساس گواهی صادره از اداره ثبت اسناد، گواهی عدم امکان افراز ملک صادر گردیده باشد. در این صورت هر کدام از شرکا به عنوان مالکین درخواست فروش ملک مشاع را به دادگاه ارایه خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی رایگان وکلای متخصص ما کمک بگیرید. کافیست با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *