آدم ربایی مانند زورگیری جرمی می باشد که بر علیه افراد انجام شده و موجب آزار آنها می گردد و بنابراین دارای مجازات سنگینی از طرف قانون می باشد.

مشاوره حقوقی آدم ربایی

مشاوره حقوقی آدم ربایی

آدم ربایی در قانون به اقدام جهت ربودن فردی با نقشه قبلی و با نیت انتقام یا دریافت مالی و یا … با تهدید نمودن اطرافیان آن فرد و یا هر روشی از این دست تعریف شده است. آدم ربایی می تواند در موارد مختلف و با انگیزه و هدف های مختلف مانند تجاوز، زورگیری، انتقام و … باشد.

ارکان جرم آدم ربایی

مانند هر جرم دیگری، جرم آدم ربایی نیز از دو رکن قانونی مادی و معنوی تشکیل گشته است و در قانون مجازات اسلامی مواد 621 و 631 به توضیح و تفسیر جرم آدم ربایی و همین طور جرائم مربوط به ان مانند نوزاد ربایی و مشارکت در جرم ادم ربایی و مجازات هرکدام از آنها پرداخته شده است.

همچین بر اساس قانون مجازات اسلامی عناصر مادی جرم آدم ربایی مواردی چون انگیزه مجرمانه آدم ربا، فریب دادن شخصی توسط مجرم برای ربودن او و عدم رضایت فرد ربوده شده در امر آدم ربایی و همچنین ربودن و یا تعویض طفل در مورد جرم نوزادربایی مطرح گشته است. بنابراین می توان گفت که سوء قصد مجرم برای ارتکاب به ادم ربایی رکن معنوی جرم آدم ربایی می باشد.

دریافت مشاوره حقوقی از موسسه ما با یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور جرم آدم ربایی و مسلط به ارکان جرم، مسیر لازم شما برای حل مشکل اینگونه پرونده بسیار کارآمد خواهد بود.

مجازات جرم آدم ربایی

برای مجازات جرم آدم ربایی در قانون مجازات کشور ما ۵ سال تا ۱۵ سال حبس در نظر گرفته شده است.

در مورد نوزاد ربایی نیز در ماده 631 قانون صحبت شده و برای مجازات آن ۶ ماه تا ۳ سال حبس برای مجرم در نظر گرفته شده است. در این مورد یک استثنا وجود خواهد داشت و ان هم این است که در صورتی که طفل ربوده شده از قبل مرده باشد مجرم محکوم به حبس نیست و تنها محکوم به پرداخت جریمه نقدی ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ ريال می باشد.

طبق ماده ۷۲۶ قانون مجازات اسلامی، در مورد مجازات فردی که در این جرم با آدم ربا به هر طریق به عنوان شریک آدم ربایی همکاری می نماید و شرایط ارتکاب جرم را فراهم می آورد،

“حداقل جزای در نظر گرفته شده” به این صورت مطرح گشته است: حداقل جزای در نظر گرفته شده برای اصل جرم آدم ربایی 5 سال حبس و برای نوزاد ربایی 6 ماه حبس می باشد.

و “حداکثر جزای در نظر گرفته شده” زمانی صادر می گردد که شخص ربوده شده کمتر از ۱۵ سال سن داشته باشد، در اثر ربوده شدن آسیب های جسمی و یا شرافتی را متحمل شده باشد و یا آدم ربایی توسط وسیله نقلیه انجام گشته باشد.

طبق ماده ۴۱، تبصره ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی، برای مجرمی که اقدام به آدم ربایی نموده باشد اما موفق به انجام این جرم نبوده باشد، مجازات ۳ تا ۵ سال حبس درنظر گرفته شده است.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *