مراحل طلاق توافقی: برای اجرای طلاق توافقی بین زوجین ابتدا دادخواست توافقی زن و شوهر به ثبت رسیده و پس از آن نوبت به تشکیل دادگاه خواهد رسید. دادگاه صالح بر اساس محل سکونت طرفین و به صورت نزدیک ترین دادگاه به هر دو تعیین می گردد. پس از تعیین دادگاه، آدرس آن و تاریخ تشکیل دادگاه از طریق پیامک به اطلاع زوجه می رسد تا هر دو در محل مققر و در زمان تعیین شده به شعبه مربوطه مراجعه نمایند پس از آن هر دو در جلسه ی رسیدگی حاضر شده و درخواست خود مبنی بر طلاق بر اساس توافق طرفین و عدم امکان ادامه ی زندگی مشترک را ارئه می دهند. در همان جلسه قاضی دادگاه زوجین را به سمت داوری ارجاع می دهد. می توانید مقاله هزینه طلاق توافقی را برای اطلاع از هزینه ها ی طی مراحل طلاق نیز مطالعه نمایید.

مراحل طلاق توافقی

در این قسمت مراحل طلاق توافقی را عنوان و مختصرا عنوان خواهیم نمود:

داوری

در این قسمت از مراحل طلاق توافقی طبق درخواست دادگاه زوجین باید در بین آشنایان و بستگان قابل اعتماد خود داورانی را برای طلاق توافقی خود به دادگاه معرفی نمایند. در غیر این صورت دادگاه خود برای آنها داور تعیین می نماید. همچنین دادگاه زوجین را به مراکز مشاوره ارجاع می دهد تا در آنجا علت عدم سازش برای ادامه ی زندگی مشترک خود را اعلام نمایند و از رهنمود های مشاور بهرهمند شوند تا اگر ممکن شد به زندگی خود ادامه دهند. در غیر اینصورت مشاور نظر کارشناسی خود مبنی بر تایید طلاق توافقی را به صورت مکتوب به دادگاه اعلام خواهد نمود. در این قسمت داشتن یک وکیل طلاق می تواند انجام مراحل پیش رو را به آسانی جلو ببرد.

اخد گواهی داور و مشاور و مراجعه مجدد به دادگاه

پس از گواهی مشاور به شعبه ی دادگاه مبنی بر عدم سازش روجین برای ادامه ی زندگی و نظر داوری مبنی بر طلاق زوجین، قاضی نیز گواهی عدم سازش را صادر می نماید. در این صورت اگر در همان جلسه از دادگاه زوجین حق تجدید نظر و فرجام خواهی برای طلاق توافقی را از خود ساقط نمایند، حکم قطعیت پیدا می نماید و رأی قطعی دادگاه صادر می گردد. گواهی عدم سازش در سه نسخه توسط مدیر دفتر دادگاه صادر می گردد و به هر کدام از زوجین یک نسخه تعلق می گیرد.

لازم به ذکر می باشد که این گواهی دارای اعتبار سه ماهه می باشد.

زوجین تا 3 ماه فرصت دارند تا برای ثبت طلاق خود به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه نمایند. و هیچ کدام از طرفین در مدت اعتبار سه ماهه این گواهی حق از بین بردن توافق به صورت یک طرفه را نخواهند داشت و توافق برای طلاق توافقی تنها با توافق هر دو طرف مبنی بر بر هم زدن توافق بر طلاق منقضی خواهد شد.

گواهی باکره گی و یا مدخوله بودن زن و عدم بارداری

 پس از صدور حکم عدم سازش زوجین در مراحل طلاق توافقی، در این مرحله زوجه باید در صورت باکره بودن به این مورد اقرار نماید و مورد توافق زوج نیز قرار بگیرد. البته باید زوجه به پزشکی قانونی مراجعه نموده و گواهی سلامت خود را بگیرد. ولی در صورت مدخوله بودن و عدم باکره گی زوجه و اقرار بر این امر، زن باید آزمایش خون داده و گزارش و گواهی عدم بارداری خود را دریافت نماید.

 مراجعه به دفتر ثبت ازدواج و طلاق

 در این قسمت از مراحل طلاق توافقی زوجین با در دست داشتن گواهی عدم سازش دریافت شده از دادگاه و گواهی باکره گی و یا عدم بارداری زوجه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه نموده و برای اجرای رأی طلاق توافقی اقدام می نمایند و صیغه ی طلاق جاری می گردد. می توانید برای کلیه امور خود از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

 

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *