چک برگشتی: طبق مقاله چک چیست، بر اساس ماده ۳۱۰ قانون تجارت ایران، چک نوشته ای می باشد که به موجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه (بانک) دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می نماید.در واقع چک یک نوع اعتبار خاص مالی می باشد و دسته چک از سمت بانک به اشخاص حقیقی و حقوقی داده می شود.

چک برگشتی

طبق قانون چک در کشور ما، لازم است در زمان نوشتن چک به اندازه ی مبلغ درج شده بر روی چک، در حساب خود وجه نقد، اعتبار و یا پشتوانه ی مالی قابل تبدیل به وجه نقد وجود داشته باشد . در غیر این صورت و نقد نشدن مبلغ، چک برگشت می خورد.

طبق 3،7 و 10 قانون چک در ایران چک هایی قابل وصول می باشند که جنبه کیفری داشته باشد. به طور مثال اگر در روز پاس شدن چک مبلغ مورد نظر در حساب شخص موجود نباشد و یا خط خوردگی و یا عدم مطابقت امضا وجود داشته باشد، و یا هر دلیل دیگری که به موجب آن چک پاس نشود، رسیدگی جزایی صورت می گیرد.

مجازات چک برگشتی

تمامی چک ها به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم می شوند و هر دو دسته قابلیت مطالبه وجه را دارا می باشد. اما تفاوت این دو در قابلیت پیگیری آنها می باشد. چک کیفری قابلیت پیگیری و مجازات دارد اما چک حقوقی قابلیت پیگیری و اعمال مجازات را ندارد. در این قسمت در ابتدا می خواهیم تفاوت چک حقوقی و چک کیفری را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه موارد حقوقی بودن یک چک را بررسی می کنیم و در بقیه موارد خارج از موارد توضیح داده شده، چک کیفری می باشد.

شرایط حقوقی بودن چک

  • مدت دار بودن چک

شیوه ی استفاده از چک همانند اسکناس باید برای چرداخت های نقدی باشد. اما امروزه معمولا افراد چک را برای پاس شدن در روز های آتی تنظیم می نمایند حتی اگر این مدت یک روز باشد. در این صورت یعنی مدت دار شدن، چک حالت حقوقی پیدا کرده و قابل پیگیری کیفری نمی باشد. حال ممکن است بپرسید چرا افرادی که از چک های مدت دار استفاده کرده اند نیز به علت صدور چک بی محل زندانی شده اند؟! باید بگوییم که این به دلیل عدم اثبات وعده دار بودن چک می باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر از مشاوره حقوقی چک کمک بگیرید.

  • صدور چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله‌

در صورتی که منشا صدور یک چک بابت تضمین کار یا تعهدی باشد و مربوط به بدهب مالی به مبلغ صادر شده نباشد، قابلیت پیگیری کیفری را ندارد. به طور مثال دادن یک چک بابت ضمانت کار و یا حضور تضمینی یکی از طرفین معاملات.

  • صدور چک سفید امضا

در صورت صدور چک بدون نام دارنده، تاریخ و مبلغ.

  • اثبات صدور چک بدون تاریخ

 در صورتی که صادر کننده ثابت نماید که چک را بدون تاریخ صادر نموده است.

  • وصول چک شرط دار

صدور چک منوط به تحقق شرطی برای وصول آن. در این حالت باید شرط بین طرفین در تعهد نامه، قولنامه و یا هر سند معامله ی دیگری که در میان است ذکر شود.

  • صدور چک برای معاملات نامشروع و ربا

  • پیگیری خارج از محدوده زمانی

زمانی که شخص دریافت کننده چک تا پس از 6 ماه از تاریخ وصول آن برای دریافت اقدام ننماید و یا تا 6 ماه پس از دریافت نمودن گواهی برگشتی بودن چک به مراجع ذیصلاح آن مراجعه ننماید زیرا باید بلافاصله از طریق یک وکیل پایه یک دادگستری، مورد ببرسی و پیگیری قرار بگیرد.

مجازات چک کیفری

ماده‌ی ۷ قانون صدور چک در ایران، اصلاحی سال ۸۲  مجازات صدور چک بی‌محل را این گونه عنوان می کند:

در صورتیکه مبلغ مندرج در چک کمتر از ۱۰ میلیون ریال باشد، محکومیت حبس تا حداکثر ۶ ماه می باشد.

در صورتیکه مبلغ مندرج در متن چک از ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال ذکر شده باشد، محکومیت حبس از 6 ماه تا یک سال می باشد.

در صورتیکه مبلغ مندرج در متن چک بیش از ۵۰ میلیون ریال باشد، محکومیت حبس یک تا دو سال می باشد. به همراه ممنوعیت از داشتن دسته چک تا دو سال.

طبق ماده‌ی ۱۰ قانون صدور چک هر کسی با علم به بسته بودن حساب بانکی خود چک صادر نماید به حداکثر مجازات مندرج در ماده‌ی ۷ قانون صدور چک محکوم می باشد.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *