همان طور که می دانیم هر گونه فعل تولید، حمل و نگهداری و یا فروش مواد مخدر در قانون کشور جرم و محصوب شده و بسته به شرایط مرتبط اعم از نوع فعل مربوط به مواد مخدر توسط مجرم، میزان مواد مخدر و غیره برای آن مجازات در نظر گرفته می شود.

مجازات حمل مواد مخدر

در ادامه به بررسی مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بر اساس حجم آن و قوانین و ضوابط جدید حاملان مواد مخدر خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات جامع تر تنها با یک تماس از مشاوره حقوقی ما بهره مند شوید. و یا توسط یک وکیل پایه یک دادگستری از مرکز ما مراحل و روند مربوط به این نوع شکایت را پیگیری نمایید.

مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بر اساس حجم آن

در این قسمت مجازات نگهداری و حمل نمودن مواد مخدر از جمله تریاک، سوخته تریاک، تفاله تریاک، بنگ، گرس، شیره و یا گراس می پردازیم:

حمل و نگهداری مواد مخدر تا ۵۰ گرم:  تا ۳ میلیون جزای نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق برای مجرم

حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم:   ۵ تا ۱۵ میلیون ریال جزای نقدی و ۱۰ سال تا ۱۵ ضربه شلاق برای مجرم

حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلو گرم:  ۱۵ تا ۶۰ میلیون ریال جزای نقدی و ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و همچنین 2 تا 5 سال زندان برای مجرم

حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از ۵ کیلوگرم:  ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال جزای نقدی به همراه ۵۰ تا ۷۴ ضربه ی شلاق به اضافه ۵ تا ۱۰ سال حبس برای مجرم و در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازاتهای عنوان شده و به جای جریمه ی نقدی که گفته شد، مصادره اموال مجرم به استثنای هزینه زندگی متعارف برای خانواده ی آن می شود. و در صورت تکرار جرم برای بار سوم محکوم به اعدام و مصادره اموال او البته همان طور که گفته شد به استثنای هزینه زندگی متعارف برای خانواده مجرم می باشد.

حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از از ۲۰ تا ۱۰۰ گیلو گرم: علاوه برمجازات مقرر در بند قبلی به ازای هر کیلو گرم از مواد مخدر، ۲ میلیون ریال جریمه و جزای نقدی اضافه می گردد. و در صورت تکرار جرم حکم اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه زندگی متعارف برای خانواده او در نظر گرفته می شود.

حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از ۱۰۰ کیلو گرم : علاوه بر جزای نقدی و شلاق ذکر شده در بند های 4 و 5 گفته شده، محکوم به حبس ابد می باشد. و در صورت تکرار جرم حکم اعدام و همچنین مصادره اموال او به استثنای هزینه زندگی متعارف برای خانواده مجرم در نظر گرفته می شود.

ضوابط جدید مجازات حمل مواد مخدر

طبق ماده واحده طرح قانن مجازات حمل مواد مخدر مورد تایید و تصویب مجلس شورای اسلامی، تمامی جرائم مواد مربوط به موضوع ماده 4 قانون مبارزه با مواد مخدر مشروط بر اینکه مواد مخدر حمل شده بیش از 50 کیلوگرم باشد و همچنین مواد موضوع ماده 8 قانون مبارزه با مواد مخدر مشروط بر اینکه حجم مواد بیشتر از 3 کیلوگرم باشد، تحقق و اجراب این بند در مورد مجرمین و متهمین قبل از اجرای حکم و حتی لازم الاجرا شدن این ماده منوط به داشتن شرط های بند الف، ب و یا پ می باشد.

در خصوص جرائم موضوع قانون مجازات حمل مواد مخدر که حکم مجازات بالغ بر 5 سال حبس را دارد در صورتی که به حداقل مجازات آن صادر گردد، به غیر از مصادیق تبصره ماده 38 این قانون، مرتکب از به تعویق افتادن و تعلیق حکم مجازات، آزادی مشروط و دیگر نهاد های ارفاقی به جز عفو مقام معظم رهبری ذکر شده در بند 11 اصل قانون اساسی کشور بهره مند نمی شود و در صورت صدور حکم به مجازات بالاتر از حداقل، دادگاه می تواند قسمتی از مجازات حبس مجرم را بعد از گذراندن حداقل مجازات قانونی آن در مدت 5 الی 10 سال تعلیق نماید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *