جعل امضاء: جعل به معنای به اشتباه انداختن دایگران و فریب آنها می باشد تا به این ترتیب یک سند جعلی را به عنوان سند واقعی قبول نمایند. در واقع ملاک به اشتباه انداختن دیگری می باشد و نه شباهت. به طور مثال اگر شخصی پای یک چک را امضاء نماید بدون شباهتی به امضای صاحب دسته چک، مجرم جعل شناخته می شو زیرا موجب به اشتباه انداختن دیگران شده است. اما در صورتی که از اثر انگشت خود استفاده نماید نمی تواند دیگران را به اشتباه بیندازد زیرا صاحی دسته چک فردی با سواد بوده  می تواند چک را امضاء نماید.

مجازات جعل امضاء

تمامی اسناد و مدارکی از اموال منقول و یا غیر منقول خود را که نگهداری می نماییم نیاز به امضاء دارند. ممکن است گاهی این امضاها توسط افراد کلاهبردار و سودجو  مورد جعل و سوء استفاده قرار بگیرد. در این صورت طبق قانون جعل این امضاها جرم محصوب شده و مجازات آن توسط دادگاه قضایی معین می گردد. در صورتی که امضای شما مورد سوء استفاده و جعل قرار گرفت توسط یک وکیل پایه یک دادگستری موضوع را مورد بررسی و پیگیری قرار دهید.

جعل امضاء

جعل امضاء با درج امضای جعلی بر روی اسناد و مدارک مانند مدارک هویتی، چک، سفته، سند، قولنامه و … زده می شود. برخی از امضاهای جعلی در صورت اینکه جاعل توانایی و مهارت زیادی نداشته باشد با یک بررسی ساده قابل تشخیص می باشد. اما در برخی از امضاء های جعلی که توسط جاعلان حرفه ای انجام می شود، جعل باسه روش فیزیکی، شیمیایی و مقایس ای قابل تشخیص خواهد بود که در ادامه به توضیح این موارد خواهیم چرداخت.

دو عمل کیفری جعل امضا

در جعل امضاء دو عمل کیفری می باشد. این دو عمل جعل امضاء و در مقابل آن استفاده کردن از امضای جعلی می باشد و هر دو طرف مجرم شناخته شده و مجازات آنها بر اساس رأي وحدت رويه ديوان عالي كشور مشخص می گردد. در صورتی که بر روی اسناد و مدارک امضای جعلی زده شده باشد، آن اسناد و مدارک نیز جعلی شناخته می شوند و بر اساس مواد 524 ای 541 قانون مجازات اسلامی پیگرد و مجازات قانونی خواهد داشت.

تشخیص امضای جعلی

تشخسص امضای جعلی در دادگاه توسط کارشناسان تشخیص امضای علی بر اساس کارشناسی خط و امضاء صورت می پذیرد. کارشناسان با استفاده از ابزار های آزمایشگاهی و یا تجربی مربوط، کار تشخیص را به انجام می رسانند. کارشناسان با استفاده از روش های مختلفی مانند جهت حرکت دست و قلم، فشار وارده بر روی قلم، نوع قلم، تطبیق امضاء با امضای اصلی و … ، قاضی دادگاه را برای تشخیص و صدور حکم کمک می نمایند.

در صورتی که روش های مقایسه ای و فیزیکی که گفته شد برای تشخیص کافی نباشند، از روش های شیمیایی استفاده می شود. در این روش خطا در تشخیص به حداقل می رسد. برای تشخیص شیمیایی از رنگ ها و جوهر های مخصوص استفاده می شود.

مجازات جعل امضاء چیست؟

جرم جعل چیست ؟ تعیین مجازات جعل امضاء به عواملی بستگی دارد. این که چه شخصی امضاء را جعل نموده باشد و امضاء چه کسی را جعل نموده باشد و بر روی چه سندی امضاء را زده باشد. در این خصوص می توانید از مشاوره حقوقی ما در خصوص مجازات جعل امضاء بهره مند شوید.  و بر اساس ماده 524 قانون مجازات اسلامی جعل دست خط مقام معظم رهبری و رؤسای سه قوه دارای محکومیت 3 تا 5 سال حبس می باشد. همچنین جعل امضاء و مهر وزرا، معاون اول رئیس جمهور، نمایندگان مجلس قضات، اعضای شورای نگهبان و یا کارمندان یا مسئولین دولتی از حیث مقام رسمی آنان دارای محکومیت 1 تا 10 سال حبس خواهد بود.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *