افشای اسرار: بر اساس ماده 648 قانون درباره مجازات افرادی صحبت نموده است که به دلیل شغل و حرفه خود باید اسرار محرمانه ای را از اشخاص حفظ نمایند اما انها را افشا می نمایند. مانند وکیل پایه یک دادگستری که باید اطلاعات محرمانه و شخصی مسایل کاری و خانوادگی را حفظ نماید. در دنیای امروز و با پیشرفت دنیای مجازی و تجهیزات الکترونیکی زمانی که جرم افشای اسرار رخ می دهد ممکن است موضوع قابل پیگیری و تعقیب نباشد که در این مورد در ماده 17 قانون مجازات اینترنتی  و ماده 745 قانون مجازات اسلامی در این باره صحبت شده است.

مجازات افشای اسرار

مجازات افشای اسرار

حفظ اسرار مردم جامعه و حرمت نگهداری از آن و افشا نکردن هم یک تکلیف قانونی و هم اخلاقی، شرعی و فرهنگی می باشد. در قوانین کشور ما این موضوع مورد حمایت کیفری می باشد و در صورت افشای اسرار، شخص افشا کننده مجرم شناخته شده و مورد پیگیری کیفری قانون قرار خواهد گرفت. تخلف از این وظیفه ی قانونی در روابط اجتماعی و جنبه ی کیفری به خود خواهد گرفت و شخصی که اسرار او افشا گشته مضرر خواهد گشت.

 

جرم انتشار اسکرین شات از چت خصوصی و تهدید به انتشار آن

بر اساس ماده 745 قانون تعزیرات در ایران افشای اسرار خصوصی افراد که به صورت گرفتن اسکرین شات در قوانین تصویر از گفت و گوی شخصی نیز جرم محصوب می گردد و بر این اساس افشا کننده مجرم شناخته شده و به مجازات تعیین گردیده محکوم می شود.

 

افشای اسرار توسط صاحبان حرفه پزشکی

بر اساس ماده 4 آیین نامه رسیدگی به تخلفات مربوط له صنف ها مربوط به صنف و حرفه های پزشکی و وابسته به آن مانند داروساز، دندانپزشک، طبیب، پرستار، فیزیوتراپ و امثالهم مصوب 30 تیر ماه 1378 به طور صریح بیان گردیده است. اشخاص مشغول در این حرفه که ذکر نمودیم باید از اسرار بیماران خود محافظت نمایند و حق افشای اسرار و نوع بیمار و شرایط جسمی بینار خود را نخواهند داشت. بنابراین با توجه به موارد مقرر گشته فوق الذکر افشای اسرار بیماران در حرفه ی پزشکی که محدود به تنها طبیب و جراح نیست جرم محسوب می گردد و پیگرد کیفری خواهد داشت.

 

لزوم حفظ اسرار موکل توسط وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی

بر اساس ماده 30 قانون وکالت مصوبه 15 بهمن ماه سال 1315 وکلیل های دادگستری و مشاورین حقوقی رازداران افراد مراجعه کننده شناخته می شوند و باید اسرار موکلین خود را نزد خود حفظ نمایند زیرا آبرو و شرف آنها می باشد و در صورت افشای آن این موارد لکه دار می شود و موکل ضرر های زیادی را متحمل خواهد شد. بنابرای وکلا در برابر موکلین خود ملزم به حفظ اسرار آنها می باشند و این وظیفه پس از پایان پرونده و اتمام وکالت نیز ادامه خواهد داشت.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *