وکالتنامه تام الاختیار: وکالت نامه نوعی نوشته می باشد که برای انجام کار و یا خرید و فروش و نقل و انتقال نوشته می شود. در ماده 656 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران تعریفی از قانون وکالت به شرح زیل آمده است:

در مبحث مشاوره حقوقی ، وکالت، عقد و قرار دادی است که به موجب آن یک طرف برای انجام امری طرف دیگر را نایب خود می کند و به آن وکالت می دهد. این عقد با میل و اراده هر دو طرفین بسته شده و برای سهولت در انجام امور و بر طرف کردن نیاز های کوتاه مدت انجام می شود. در این قرار داد به شخص وکالت دهنده به دیگری “موکل” و به شخصی که به آن وکالت داده می شود “وکیل” گفته می شود.

متن وکالتنامه تام الاختیار

وکالت نامه ها به طور کلی به دو دسته ی

  1. وکالت تام الاختیار یا مطلق
  2. وکالت مقید

دسته بندی می شود.

وکالت نامه تام الاختیار یا مطلق

در وکالتنامه تام الاختیار شخصی که وکالت می دهد (وکیل) برای انجام تمامی امور خود که شامل امور مالی و اداری و ملکی و رسیدگی به آن ها و در هر زمینه ای و با هر نام یا عنوان و انجام هر گونه تشریفات شرعی و قانونی و اداری مقتضی و لازم مربوط به آن و متداوله با داشتن حق قبض و اقباض در تمامی موارد می باشد، به موکل خود وکالت می دهد. از نام این نوع وکالت نامه مشخص است که موکل دارای اختیار بخش عمده ای از اموال و احوال شخصی و اداری وکیل می باشد و این نوع وکالت نامه قسمت زیادی از مواردی مورد نظر موکل می باشد.  این را در نظر داشته باشید که گاهی با توجه به اجرا نشدن صد در صد قانون به صورت کامل در جمهوری اسلامی ایران گاهی سازمان ها و ارگان هایی با ارائه و اعمال نظرات شخصی این نوع وکالت را نمی پذیرند. و در این صورت هر دو طرف یعنی موکل و وکیل باید وکالتنامه ای اختصاصی و انحصاری و مربوط به همان موضوع را ارئه دهند.

وکالت مقید

در اینگونه وکالت نامه بر خلاف وکالتنامه تام الاختیار، مورد وکالت داده شده به وکیل از طرف موکل کاملا مشخص و معین می گردد و وکیل تنها می تواند در باب همان موضوع عمل نماید.

در مبحث وکالت یکی از مهمترین اصل ها شیوه ی نگارش آن وکالت نامه می باشد. تا تمامی موارد با صحت تمام در آن مشخص و معین گردد. ما یک نمونه وکالت نامه تام الاختیار را برای دانلود در این قسمت قرار داده ایم که می تواند شما را در انجام این مهم یاری رساند.

برای دانلود وکالتنامه تام الاختیار کلیک کنید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .