حقوق کار: از دیدگاه فلسفی کار به هر نوع عمل ارادی انسان اطلاق می گردد که دارای نفع عقلایی نیز می باشد. از دیدگاه اقتصادی کار فعالیتی می باشد که باعث زیاد شدن ثروت گردد. از دیدگاه مذهبی نیز کار بسیار ارزشمند می باشد زیرا به طور مثال مسیحیان معتقدند که انسان با رنج و سختی کشیدن است که به رستگاری می رسد. در دین اسلام نیز کار بسیار ارزشمند می باشد و حتی شاع مقدس کار را بر اساس مصالح یا مفاسد بر آن به واجب، حرام، مستحب و مکروه یا مباه تقسیم می گردد. کار واجب مانند کسب معاشف کار حرام نیز مانند تولید و یا فروش مشروبات الکلی می باشد و …

حقوق کار

مباحث کلی حقوق کار

هیچ کدام از این مفاهیم کار مورد نظر حقوق کار نمی باشد. در واقع در حقوق کار مطلق، کار مورد بحث نمی باشد بلکه کار تابع مورد نظر است یعنی کاری که انسان در برابر مزد برای شخصی دیگر انجام می دهد و در انجام کار از او تبعیت می کند. بنابراین کار مجانی و بدون مزد و همین طور کار حیوان برای انسان و نیز مشاغل آزاد که فردی برای فردی دیگر کار نمی کند و مستقل است، موضوع حقوق کار نمی باشد.

 

حقوق کار چیست؟

حقوق کار در تعاریف مختلف سیاسی و ایدئولوژیکی تعریف گردیده:

 

تعریف اول:

حقوق کار قواعد حاکم بر قرارداد می باشد. ایرادات و انتقادات وارد بر این نوع تعریف را اقتصاددانان لیبرال در قرن 19 ارائه داده اند. که برای امروز مناسب نمی باشد. چرا که زمانی که می گوید قوانین حاکم بر قراردادی کار است، به این معناست که رابطه ی میان کارگر و کارفرما یک رابطه ی قراردادی می باشد. امروزه اگر بخواهیم بگوییم یک رابطه ی قراردادی است که همه می دانیم که در حقوق مدنی احکام عمومی راجع به قرارداد ها آورده شده و وجود رشته ی مستقلی بهنام حقوق کار لازم نمی باشد و از طرفی دیگر نیز مسایلی میان کارگر و کارفرما مطرح می باشد که نمی تواند جنبه قراردادی داشته باشد مانند اتحادیه کارگر و … . که اینگونه مسایل مربوط به حقوق عمومی می باشد و جنبه ی آمرانه دارد و نه قراردادی.

 

تعریف دوم:

حقوق کار قواعدی می باشد که استثمار انسان را در نظام سرمایه داری تنظیم می نماید. یعنی نظام سرمایه داری ماهیتا استثماگر می باشد و برای توجیه این استثمارگری قانونی به نام “قانون کار” تنظیم گردیده است.

 

تعریف سوم:

حقوق کار، حقوق طبقه ی کارگر می باشد و محصول مبارزات خود کارگران است و کارگر آن را بر کارفرمای سرمایه دار تحمیل نموده است. هیچ یک از این تعاریف ارائه شده حقوقی نمی باشد اما تعریفی در حقوق فرانسه ارائه شده که حقوق ایران نیز پذیرفته است و آن عبارت است از:

حقوق کار قواعد حاکم بر تمامی روابطی می باشد که ناشی از انجام کار انسانی برای دیگری در مقابل دریافت مزد می باشد. مشروط بر اینکه انجام کار همراه با تابعیت حقوقی از طرف مقابل باشد.

 

مشخصات حقوق کار

  • جنبه ی حمایتی حقوق کار
  • امری بودن قواعد حقوق کار
  • انعطاف پذیری حقوق کار
  • جنبه ی اجتماعی و اقتصادی حقوق آن

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین وکیل پایه یک دادگستری را برای مشاوره حقوقی و به ثمر رساندن پرونده های حقوقی،خانوادگیف کیفری و … شما، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *