قیم کیست ؟

قیم امور حقوقی فرزند را سر و سامان می‌دهد به همین دلیل برای انتخاب این شخص قانون ، حساسیت زیادی به خرج داده است . اصلی ترین گزینه برای قیمومیت مادر است به شرطی که صلاحیت لازم را داشته باشد . به این نکته حتما توجه داشته باشید که اگر زن ازدواج مجدد کند معمولا اداره سرپرستی ، قیمومت را به یکی از اقوام درجه یک پدر یا مادر می ‌دهد و اگر هیچ کدام از این‌ ها هم نبودند یا صلاحیت نداشتند اداره سرپرستی یک نفر را به عنوان امین انتخاب و همین فرد ، قیم فرزندان این زن را انتخاب می ‌کند. نکته مهم دیگری که نباید فراموش شود این است که قیم هیچوقت نمی ‌تواند خودسرانه درباره اموال کودک تصمیم ‌گیری کند . قانون در این‌ باره نیز سختگیری کرده و قیم را الزام کرده است تا همه کارها را با نظارت اداره سرپرستی انجام دهد . پس این را بدانید که اگر قیم بخواهد اموال کودک را نقل و انتقال دهد حتما باید اجازه ی اداره سرپرستی را از قبل گرفته باشد .

خویشاوندان در صورتی که صلاحیت برای قیم شدن داشته باشند، بر دیگران مقدم خواهند بود و دادگاه یک یا چند نفر از آنان را به سمت قیمومت معین خواهد کرد، در میان خویشان محجور ، پدر یا مادر او مادام که شوهر ندارد ، با داشتن صلاحیت بر دیگران مقدم است ؛ و نیز در صورت محجور شدن زن ، شوهر زن با داشتن صلاحیت برای قیمومت بر دیگران مقدم است . برابر ماده ۱۲۳۳ قانون مدنی: زن نمی‌تواند بدون رضایت شوهر خود سمت قیمومت را قبول کند.

برای قیمومیت چه شرایطی لازم است ؟

  • طبق قوانین اسلامی اگر برای طفل صغیری كه مسلمان است قیم انتخاب می‌شود ، باید قیم او نیز مسلمان باشد ؛ زیرا كفار نمی‌توانند قیم یک فرد مسلمان باشند
  • قیم باید عاقل ،‌ بالغ ، بصیر و آگاه به مورد مد نظر باشد
  • قیم باید دارای اهلیت کامل و شایستگی اخلاقی و قابل اعتماد باشد

قیم چه اختیاراتی دارد ؟

قیم می ‌تواند در اموال منقول تحت قیمومیت دخل و تصرف داشته باشد ، ولی نسبت به اموال غیر منقول باید با اجازه ی دادستان در آن دخل و تصرف کند ، در صورتی که کودک به سن بلوغ رسیده باشد تمامی اموال از قبیل منقول و غیر منقول به خود او تعلق می‌گیرد و اگر از قیم خود شكایتی دارد كه وی مصلحت را رعایت نكرده می‌ تواند به مراجع قانونی شكایت کند ولی در اینصورت قیم هم با ارائه مدارک می‌تواند ادعا كند كه در نگهداری از اموال مصلحت را رعایت كرده است .

دريافت مجوز قيمومت مادر چگونه است ؟

اگر مادري مي ‌خواهد اداره اموال فرزندش را بر عهده بگيرد بايد با ارائه مدارک فوت پدر طفل و نوشتن تقاضا در یک برگ معمولی مبتنی بر اینکه پدر طفل طبق مدارک موجود فوت کرده و اعلام آمادگی جهت قیمومیت به اداره ی سرپرستي مراجعه کند . در اين زمان دادستان پس از بررسي ، مادر را به عنوان قيم طفل اعلام مي‌ کند و بعد از آن او مي ‌تواند در امور مالي فرزند خود برای مصلحت و منافع طفل دخالت کند . اما لازم به ذکر است که دخالت قيم در امور مالي طفل ، دخالتي بدون حد و حصر نيست و حتما بايد بر اساس مصلحت طفل انجام شود .درغير اين‌ صورت براي قيم مسئوليت‌هاي سنگيني به بار خواهد آورد .

اگر مادر قیمومت را قبول نکند !

اگر مادر حضور نداشته باشد یا اینکه به هر دلیلی نخواهد سرپرستی کودک خود را قبول کند ، در اینصورت فردی صالح ازبستگان ، برای قیمومت معرفی می شود و اگرھیچ یک از اقوام و بستگان حاضر به قبول کردن قیمومت نباشند یا صلاحیت نداشته باشند ، اداره سرپرستی رأسا کسی را انتخاب می کند که صلاحیت داشته باشد . این فرد ممکن است از کارمندان مورد اعتماد خود اداره سرپرستی باشد . پس از مشخص شدن فرد صالح برای قیمومت ، اداره سرپرستی ، پرونده را برای صدور حکم به دادگاه می فرستد و اگر دادگاه هم صلاحیت فرد معرفی شده را تایید و او را قادر به اداره امور طفل بداند پس از صدور حکم ، پرونده را به اداره سرپرستی باز می گرداند . در این زمان قیم نامه صادر شده و به قیم تحویل داده می شود تا مطابق وظایفی که در قانون مقرر شده ، به اداره امور بپردازد  .

لازم به ذکر است که قیمومیت با حضانت به یک معنا نیست . در مطالب بعدی به مسئله ی حضانت می پردازیم .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .