قتل‌های عمدی که موجب قصاص نیست: در مقاله موارد سقوط قصاص درباره مواردی صحبت کردیم که سبب ساقط شدن حکم قصاص از جانی می گردد. در اینجا به بررسی قتل های عمدی می پردازیم که موجب قصاص نمی شوند. در اینگونه موارد قانونگذار به دلیل وجود بعض ویژگی ها در قاتل و یا مقتول، شخصی را که مرتکب قتل عمد گردیده را محکوم به قصاص نمی داند و ا ز ابتدای امر واکنشی متفاوت از حکم قصاص با آن مواجه می شود. و این موارد متفاوت از موارد سقوط قصاص نفس می باشد که به بررسی آنها می پردازیم:

قتل‌های عمدی که موجب قصاص نیست

قاتل پدر یا جدّ پدری مقتول باشد

طبق ماده ۲۲۰  قانون مجازات اسلامي بر اساس تایید قانونگذار، پدر و یا جد پدری در صورت به قتل رساندن فرزند خود محکوم به قصاص نمی شود و محکوم به پرداخت دیه به ورثهی مقتول می گردد.

قاتل دیوانه یا نابالغ باشد

طبق ماده 221 قانون مجازات اسلامي زمانی که فردی دیوانه و ناقص العقل و یا فردی نابالغ قتل عمدی را انجام دهد، برای او خطا محصوب نگشته و حکم قصاص برای او در نظر گرفته نمی شود و در عوض باید عاقله ی آن فرد دیه قتل انجام شده را به ورثه مقتول بپردازد.

مقتول دیوانه باشد

طبق ماده ۲۲۲ قانون مجازات اسلامي هر زمان که فردی عاقل دیوانه ای را بکشو محکوم به قصاص نمی گردد و باید دیه قتل انجام شده را به ورثه مقتول بپردازد.

قتل در حال مستی

طبق ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامي هر زمان که شخصی در حالت مستی و به طور کلی مسلوب الاختیار بودن قتلی را انجام دهد در صورتی که از قبل برای این کار خود را مست نکرده باشد محکوم به قصاص نمی شود. و موظف به پرداخت دیه او به ورثه می باشد.

قتل در حال خواب یا بیهوشی

طبق ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامي زمانی که شخصی در حالت خواب و یا بیهوشی شخصی را به قتل برساند قصاص نمی شود و تنها محکوم به پرداخت دیه قاتل به ورثه او می باشد.

قاتل به اعتقاد مهدورالدم بودن یا استحقاق قصاص عمداً شخصی را کشته باشد

طبق ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامي قتل نفس زمانی موجب جکم قصاص است که مجنی علیه یا همان مقتول به صورت شرعی مستحق کشتن نباشد و در غیر صورت اگر مستحق کشتن باشد و قاتل بتواند استحقاق قتل او را به طور مثال برای دفاع از خود به دادگاه اثبات نماید محکوم به قصاص نمی گردد. همچنین طبق تبصره ۲ ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامي زمانی که قاتل مقتول را به اعتقاد قصاص یا به اعتقاد مهدور الدم بودن به قتل برساند و این مورد بر دادگاه ثابت گردد و پس از آن مشخص شود که مقتول و یا مجنی‌علیه مورد قصاص یا مهدورالدم نبوده، این قتل خطای شبه عمد می باشد و در صورتی که قاتل بتواند ادعای خود را مبنی بر مهدورالدم بودن مقتول به اثبات برساند، قصاص و همین طور دیه از او ساقط می گردد.

قاتل مسلمان و مقتول غیر مسلمان باشد

طبق ماده ۲۰۷ قانون مجازات اسلامي زمانی که شخص مسلمانی به قتل برسد، قاتل او قصاص می گردد و معاون در قتل عمد نیز محکوم به سه سال تا ۱۵ سال حبس می گردد.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *