عدم تمکین: پس از جاری شدن صیغه عقد و رسمیت یافتن ازدواج بین زوجین از نظر قانونی و شرعی وظایف و تکالیف حقوقی برای هر یک معین می شود که عدم رعایت هر کدام از این تکالیف جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی نیز به دنبال خواهد داشت. زن باید در مقابل مرد نسبت به وظایفی که بر آن پس از ازدواج تکلیف شده است تمکین نماید. البته تمکین مرد در مقابل زن نیز تعریف شده است.

عدم تمکین

به طور کل تمکین زن بر شوهر بر دو قسم می باشد: تمکین خاص و تمکین عام که در مقاله نفقه و نحوه مطالبه آن به توضیح آن پرداختیم. در صورت اثبات مرد مبنی بر عدم تمکین مرد عواقبی برای زن به وجود خواهد آمد که به شرح آن می پردازیم.

عدم تمکین و عواقب آن

عدم تمکین و نفقه

در قانون مدنی و کیفری جمهوری اسلامی ایران و همچنین شرع پرداخت نفقه به زن توسط شوهر بسیار مورد تاکید قرار گرفته است و مردان موظف به پرداخت حق و حقوق قانونی و شرعی همسر خود می باشند. البته در قانون مواردی مشاهده شده است که مرد می تواند از پرداخت نفقه امتناع نماید. مهمترین عذر مرد برای امتناع از پرداخت نفقه به زن طبق قانون 1108 قانون مدنی امتناع زن از ادای وظایف زوجیت بدون مانع مشروع می باشد. در این صورت زن مستحق نفقه نخواهد بود.  بر طبق این ماده عدم تمکین زن از شوهر مجوزی برای مرد برای عدم پرداخت نفقه خواهد بود. و زن باید برای دریافت نفقه نیاز های شوهر را برآورده و خواسته هاس مشروع او را اجابت نماید در واقع به آن تمکین نماید.

عدم تمکین و مهریه

در صورتی که زن ناشزه باشد یعنی از شوهر خود تمکین ننماید و یا مرتکب جرمی شده باشد، بیمار باشد، مرتکب رابطه نامشروع شده باشد به مهریه او ارتباطی ندارد و تمامی موارد مانع استحقاق زن از دریافت مهریه نمی باشد.

نتایج عدم تمکین

  •  مستند به ماده 1108 قانون مدنی عدم استحقاق زن نسبت به نفقه سلب خواهد شد.
  • مستند به مواد 16 و 17 قانون حمایت خانواده کسب اجازه ازدواج مجدد برای مرد از طرف دادگاه
  • امکان طرح دعوی طلاق زوجین از طرف مرد(وکیل طلاق می تواند به راحتی این کار را به انجام برساند.)

نکته: طبق ماده 1108 قانون مدنی، اگر زن از مرد تمکین کند و مرد از پزداخت نفقه امتناع نماید، به طور مثال مرد خانه را ترک نماید و ناپدید شود و یا طبق ماده 1115 قانون مدنی مرد بدرفتاری نماید و زن به این دلیل خانه را ترک نماید، زن می‌تواند دادخواست نفقه بدهد و در این صورت عدم پرداخت نفقه برای مرد جرم می باشد و مجازات خواهد داشت و طبق ماده 642 قانون مجازات اسلامی دادگاه او را از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می نماید.

شکایت و اثبات عدم تمکین

همان طور که گفته شد اگر زن از انجام وظایف قانونی خود بسبت به شوهر امتناع نماید و یا خانه را ترک نماید مرد می تواند درخواست تمکین نماید. البته بهتر است در ابتدا با پا در میانی بزرگتر ها این مشکلات برطرف شود در غیر این صورت مرد می تواند برای هسمر خود اظهار نامه ای با موضوع وظایف قانونی و شرعی زن به همسر خود ارسال نماید. و اگر باز هم عدم تمکین زن ادامه داشت مرد می تواند دادخواستی با موضوع عدم تمکین همسر خود به دادگاه ارسال نماسد و به کمک یک وکیل پایه یک دادگستری به راحتی اقدامات لازمه را انجام دهد.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *