طلاق غیابی: همان طور که می دانیم ازدواج و شروع زندگی مشترک تعهداتی را به دنبال می آورد که چه زن و چه مرد باید این مسئولیت ها و تعهدات را پذیرفته و اجرا تمایند. امروزه می توان با دریافت مشاوره حقوقی رایگان قبل از ازدواج از این حقوق و تعهدات نسبت به یکدیگر آگاه گشت. قانون نیز هرکدام از زوجین را به پذیرفتن این تعهدات و رعایت حقوق یکدیگر ملزم نموده است.

طلاق غیابی

در قانون برای رعایت نکردن و بی احترامی به این حقوق از جانب هرکدام از زوجین ضمانتی وضع نموده است. در صورت بروز مشکل و تصمیم به طلاق این حقوق مانند حق نفقه برای زن توسط وکیل طلاق پیگیری می شود.

طلاق غیابی از طرف زوجه

هر زمان که زن با دلایل قابل پذیرش موجود در قانون تقاضای طلاق و ادامه ندادن به زندگی مشترک خود را نماید و یا به صورت طلاق توافقی نیز می تواند باشد. در این صورت اگر شوهر او مجهول المکان باشد، زوجه با اعلام نمودن این مسئله می تواند در خواست طلاق نماید و این دادخواست توسط وکیل طلاق قابل تنظیم می باشد. در ادامه طبق قانون مدنی درخواست طلاق از طرفه زوجه در روزنامه های کثیر الانتشار آگهی می شود. این کار 3 بار متوالی انجام می شود. و در صورتی که از زوج خبری نشود دادگاه حکم طلاق را صادر می نماید. البته پس از طلاق اگر مرد در زمان عده بازگردد می تواند به همسر خود رجوع نماید در غیر این صورت این حق را نخواهد داشت.

طلاق زوجه بر اساس عسر و حرج

در صورت غیبت زوج که موجب عسر و حرج زوجه شده باشد، زن می تواند درخواست طلاق نماید. بدین منظور می توان از دادگاه خانواده کمک گرفت. (عسر و حرج، حالتی می باشد که در آن زوجه عادتا نمی تواند آن وضعیت را تحمل نماید و یا تحمل نمودن آن وضعیت بسیار سخت باشد و ادامه ی آن شرایط، برای زن عذاب آور باشد.

شرایط دادخواست طلاق از طرف زوجه

زوجه باید به عنوان خواهان و کسی که قصد طلاق دارد تمامی اطلاعات شوهرش را که در این جا خوانده نامیده میشود را در برگه دادخواست طلاق خودبرای دادگاه به ثبت برساند. در صورت مجهول المکان بودن مرد و پس از طی مراحل گفته شده حکم طلاق غیابی صادر می گردد. و در تمامی مراحل یک وکیل پایه یک دادگستری  می تواند راهنمای مناسبی برای شما باشد و امورتان را به سرعت به انجام برساند.

طلاق غیابی برای افراد مقیم خارج از کشور

زمانی که زن در خارج از کشور زندگی کند و ادعا نماید که شوهرش مجهول المکان گشته است، می تواند با دریافت وکیل خانواده مراحل طلاق غیابی را به انجام برساند. باید خاطرنشان شد که مرد در صورت بازگشت در زمان عده می تواند به همسر خود رجوع نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله طلاق ایرانیان خارج از کشور را مطالعه نمایید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *