طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست

طلاقی را طلاق توافقی می گویند که طرفین به هر دليلي ترجیح می دهند با تفاهم از یکدیگر جدا شوند. دادگاه برای هر توافقي که بین زوجین در مورد مهريه ، نفقه، جهيزيه، حضانت و ملاقات فرزند شکل گرفته باشد احترام قائل است، به عنوان مثال توافق مي کنند حضانت فرزند مشترک تا سن مشخصی با خانم باشد و این توافق برای دادگاه محترم است و هنگام صدور گواهی عدم امکان سازش به آن توجه خواهد کرد.

انواع طلاق و آثار آن

طلاق بائن: دراین طلاق برای شوهر حق رجوع نیست و اقسام آن عبارتست از:
1- طلاق غیرمدخوله (طلاق زنی که با او نزدیکی نشده)
2- طلاق یائسه
3- طلاق صغیره (دختر نابالغ)
4- طلاق خلع و طلاق مبارات مادامی که زن به بذل روج نکرده باشد
5- طلاق سوم که بعد سه وصلت متوالی واقع شده باشد.

اقسام طلاق بائن

1- طلاق خلع

2- طلاق مبارات

1- طلاق خلع: طلاقی که به واسطه کراهت زن از شوهرواقع می شود. ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی این طلاق را اینگونه تعریف کرده‌ است: طلاق خلع آن است که زن به واسطهٔ کراهتی که از شوهر دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، طلاق بگیرد، اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن یا بیشتر یا کمتر از مهر باشد.
نکته حائز اهمیت این است که تا زمانی که زوجه به عوض رجوع نکرده باشد طلاق بائن محسوب می شود اما اگر زن بعد از طلا ق تغییر عقیده دهد و خواهان مهریه اش باشد این طلاق تغییر ماهیت داده و طلاق رجعی می شود.

2- طلاق مبارات: تفاوت این قسم از طلاق با طلاق خلع در این است که در مبارات تنفر زن و شوهر از یکدیگر دو جانبه و دو طرفه است، از همین رو عوض طلاق را نمی‌توان بیشتر از مهریه تعیین کرد.

طلاق رجعی: طلاقی که در ایام عده شوهر می تواند رجوع کند. به جز طلاق های مورد اشاره در بالا

 

آثار طلاق بائن

اگر طلاق بائن باشد، رابطه نکاح از تاریخ وقوع آن منحل می شود. بر اثر وقوع این طلاق زن و شوهر از قید زناشویی آزاد می شوند. به بیان دیگر با وقوع طلاق بائن حقوق و تکالیفی که زن و شوهر نسبت به یکدیگر داشتند ساقط می شود. زنی که در عده طلاق بائن است مستحق نفقه ایام عده نیست، مگر اینکه آبستن باشد.

آثار طلاق رِجعی

 

در مواردی که طلاق، برابر قانون مدنی بائن نباشد رجعی است.در طلاق رجعی، تا موقعی که عده زن منقضی نشده، رابطه نکاح کاملا قطع نگردیده است و به تعبیر قانون امور حسبی، زوجه ای که در عده طلاق رجعی است در حکم زوجه است. در طلاق رجعی نفقه زن بر عهده شوهر است و دادگاه در صورت اختلاف باید میزان این نفقه را تعیین کند و اگر یکی از زوجین فوت کند دیگری از او ارث می برد. مرد قبل از پایان عده نمی تواند با خواهر زوجه ازدواج کند. در واقع ایام عده رجعیه مهلتی است که قانونگذار به زوجین داده تا تصمیم نهایی خود را درباره قطع یا ادامه رابطه زناشویی بگیرند.

 

راه های رجوع در زمان عده

رجوع در زمان عده به دو روش انجام می شود
1- مرد حرفی بزند که نشان دهنده این باشد که زوجه را مجددا همسر خود تلقی می کند؛
2- افعالی انجام دهد که از آن ها، رجوع به همسر استنباط شود؛ مانند رابطه زناشویی با زوجه .

قانون و عرف ما برای کانون خانواده ارزش بسیار زیادی قائل است به همین دلیل برای صدور حکم درباره موضوعات مرتبط با مسائل خانواده دقت بیشتری اعمال می شود و طرفین برای کسب نتیجه دلخواه در زمان کمتر، بهتر آن است که با وکلای متخصص خانواده مشاوره نماید.
موسسه مشاوران حقوقی با حضور بهترین و با تجربه ترین وکلای خانواده و وکیل پایه یک دادگستری با مشاوره حقوقی رایگان شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه تان یاری می نمایند و زوج و زوجه می توانند بدون حضور در دادگاه برای درخواست طلاق اقدام نمایند.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *