طلاق ایرانیان خارج از کشور: افرادی که در خارج از کشور زندگی می کنند به دلیل عدم دسترسی به محاکم داخلی در موارد دعاوی خانوادگی دچار مشکلاتی می شوند. البته بر اسا قانون مدنی کشور ما آنها تابع ایران هستند و طبق ماده 6 قانون مدنی قوانین مربوط به احوال شخصی مانند عقد و نکاح و ارث برای آنهغا حتی اگر مقیم خارج باشند جاری خواهد بود.

طلاق ایرانیان خارج از کشور

بر اساس ماده 14 قانون حمایت خانواده رسیدگی به دعاوی خانوادگی این افراد مانند طلاق ایرانیان خارج از کشور بر اساس شرایط و محل اقامت هریک از زوجین متفاوت می باشد.

زن و شوهر ایرانی هر دو مقیم خارج باشند

در این حالت از طلاق ایرانیان خارج از کشور اگر زوجین قصد گرفتن طلاق توافقی داشته باشند لازم است که هردو به سفارت یا کنسولگری و یا دفتر حفظ منافع ایران در خارج از کشور مراجعه نمایند و مدارک را برای شخصی که در ایران قرار دارد مانند یک وکیل طلاق در ایران از طریق پست ارسال نمایند تا وکیل طلاق اقدامات لازمه را در ایران انجام دهد و رای طلاق توافقی زوجین را از دادگاه اخذ نماید و پس از آن در محضر طلاق ثبت رسمی نماید و پس از انجام کارهای طلاق به طور کامل مدارک را که شامل طلاق نامه انها و همچنین شناسنامه های همراه با مهر طلاق می باشد را برای آها در خارج از کشور ارسال نماید. و البته یک روش دیگر نیز امکان پذیر است و آن این است که مستند به ماده 15 قانون حمایت از خانواده زن و شوهر از کنسولگری ایران در خارج از کشور نشانی مراکز و یا اشخاص دارای صلاحیت برای جاری ساختن صیغه طلاق را دریافت نمایند و پس از مراجعه به آن مرکز و یا شخص و اخذ گواهی برای اجرای صیغه طلاق، درخواست ثبت طلاق خود را به صورت کتبی به کنسولگری ایران ارسال نمایند.

زن مقیم خارج است و مرد (خواه مقیم خارج از کشور یا ایران) مخالف طلاق است

در این صورت از طلاق ایرانیان خارج از کشور زن می تواند با ارسال وکالت برای طلاق خود در ایران به طور مثال یک وکیل پایه یک دادگستری به همراه دلیل موجه خود برای تصمیم به طلاق تقاضای طلاق یک طرفه را از سمت زوجه نماید. دلیل زوجه برای طلاق یک طرفه یا باید یکی از موارد دوازده گانه شروط ضمن عقد و یا عسر و حرج  او  باشد. همچنین زن می تواند در کشوری که در آن اقامت دارد تقاضای طلاق نماید. البته باید این را بدانیم که رای دادگاه خارج از ایران در صورتی در ایران دارای اعتبار می باشد و تنفیذ می شود که قوانین ایران در آن رعایت شده باشد. در صورت مغایرت رای دادگاه خارجی با قوانین طلاق در ایران باید مجددا درخواست طلاق از طرف زن دز ایران ثبت شود. البته کسب رای دادگاه خارجی تنفیذ نشده برای گرفتن رای طلاق در ایران بسیار موثر می باشد.

مرد مقیم خارج از کشور است و زن (خواه مقیم ایران یا خارج از کشور) موافق طلاق نیست

بر اسس این که طبق قانون مدنی ایران حق طلاق با مرد می باشد. بنابراین مرد می تواند از کشور محل اقامت خود وکالت طلاق را برای یک شخصی مانند وکیل طلاق در ایران ارسال نماید وکیل طلاق مرد دادخواست را از جانب مرد ثبت نماید. و یا در صورتی که زن نیز مقیم خارج از کشور باشد می تواند به دادگاه محل اقامت خود مراجعه نماید و رای طلاق را بر اساس درخواست خود اخذ نماید و به دنبال آن با دادن دادخواست تنفیذ نماید. طبق ماده 15 قانون حمایت از خانواده مردی که مقیم خارج از کشور می باد می تواند درخواست خود را ضمن شرایطی به سفارت ایران ارسال نماید که البته ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *