شهادت دروغ

شهادت دروغ: یکی از مهم ترین و پرکاربردترین عملی که در امور حقوقی وجود دارد ادله و شهادت می باشد. زیرا زمانی که یک پرونده کیفری و یا حقوقی تشکیل می گردد و در جریان دادرسی قرار می گیرد که طرفین با یکدیگر به مشکل خورده اند باید یک شخص محق به عنوان شاهد در برابر ادعای طرف مقابل باستد و با استفاده از ادله شهادت دهد تا او محکوم نگردد.

شهادت دروغ و آثار آن

شهادت همراه با ادله در اثبات دعوا نقش بسیار مهمی برای روشن شدن حقیقت برای قاضی دارد. بنابراین برای هر امری و با توجه به موضوع آن شرایطی برای اثبات ادعای حقوقی میسر می باشد. ادله در قانون ما بر اساس موضوع ادعا و اختلاف موجود بین دو طرف در دعاوی کیفری و حقوقی تعریف شده است. یکی از دلایل مشترک در مورد این امور شهادت می باشدکه بر اساس شرایطی به عنوان ثابت کننده ادعا و گفته ی شخص می باشد.

شهادت دروغ

شهادت دروغ ادای گواهی کاذب (دروغ) توسط گواهی دهنده در برابر مقامات رسمی در دادگاه می باشد. طبق ماده ۶۵۰ بخش تعزیرات در قانون مجازات اسلامی اگر شخصی در دادگاه شهادت کذب بدهد به 3 ماه و یک روز تا 2 سال حبس و یا جزای نقدی ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون ریال  می گردد. برای پیگیری این مسئله از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید تا امور شما را به طور کامل پیگیری نماید.

شرایط تحقق جرم شهادت دروغ

در شرایط ذیر جرم شهادت دروغ محقق می شود:

 • فرقی نمی کند که موضوعی که درباره آن شهادت داده می شود کیفری و یا حقوقی باشد. در هر صورتی که نیاز به اقامهی شهادت گردد و شهادت گفته شده کاذب باشد جرم شهادت کذب به وجود می آید.
 • جرم شهادت دروغ و کذب از جرایم مطلق به شمار می رود و همین که شهادت کذب در محضر دادگاه ادا شود جرم صورت گرفته است هرچند مبنای صدور رای قاضی آن شهادت نباشد.
 • شهادت باید حتما در برابر مقامات رسمی قضایی گفته شود. مانند قاضی، بازپرس، دادستان و یا ضابطین دادگستری.
 • برای جرم شهادت دروغ مهم نیست که شهادت شرعی باشد و یا غیر شرعی و به محض ادای شهادت در برابر مقامات قضایی جرم محقق می گردد.
 • در صورتی که فرد شاهد بر اثر بیماری و یا ضعف در واقع بر اثر عدم سوء نیت شهادت اشتباه بدهد جرم محقق نمی شود ولی در صورتی که محتوای شهادت کذب باشد و شاهد در ادعای خود عمدا شهادت کذب بدهد جرم شهادت دروغ محقق می گردد.
 • شهادتی که شرایط لازم برای ادای ان در محضر دادگاه نباشد و بر خلاف مفاد شهادت باشد، و یا اینکه شاهد ان جزء موارد جرح شاهد باشد، دروغ بودن و کذب بودن آن باعث استماع شهادت نمی گردد که بتوان ان را پیگیری کیفری نمود.

 آثار شهادت دروغ

 • همان طور که گفته شد طبق ماده ۶۵۰ بخش تعزیرات در قانون مجازات اسلامی برای شخصی که شهادت دروغ بدهد 3 ماه و یک روز تا 2 سال حبس و یا جزای نقدی ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون ریال مجازات در نظر گرفته است.
 • یک از عوامل درخواست تجدید نظر در حکم دادگاه در امور کیفری، اثبات دروغ بودن شهادت شهود می باشد.
 • در صورتی که کذب بودن شهادت ثابت گردد حکمی که بر اساس ان شهادت صادر گردیده باطل خواهد شد. اگر محکوم وجود داشته باشد مشترد گردد و در غیر این صورت باید شخصی که شهادت کذب داده است غرامت را قبول نماید.
 • بر اساس این که در قواعد مسئولیت مدنی، هر زمان که شخصی باعث ورود خسارت شود باید آن خسارت را جبران نماید، شاهد دروغین نیز باید خسارات شخصی که زیان دیده را جبران نماید.
 • در صورتی که شاهد بعد از ادای قسم برای راست گفتن و سوگند، شهادت دروغ بدهد، با احراز نمودن این موضوع برای دادگاه، مجازات قسم و شهادت کذب قابل جمع می باشد. و اگر شهادت کذب در مورد قصاصف حدود و یا دیات بوده باشد، قاعده جمع مجازات‌ها اعمال می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و مجازات شهادت دروغ در هر زمینه ای از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *