سرقت ادبی و یا سرقت علمی (برابر با واژه Plagiarism) به معنای استفاده از ایده ها و یا آثار اشخاص دیگران با نام خود شخص می باشد. می توان گفت این کار به عبارتی دستبرد فکری است. این عمل یعنی سرقت ادبی کپی کردن از مطالب دیگر یا به صورت عمدی و یا بدون آگاهی می باشد. در گذشته با اینکه این عمل در بسیاری از مناطق دنیا انجام می شد اما به دلیل نبود سیستم های جستجوی الکترونیکی برای شناسایی تخلف های علمی و ادبی، کشف و پیگرد آنها بسیار دشوار بود.

سرقت ادبی

تمامی اتفاقات و امور زیر، سرقت ادبی محسوب می شوند:

  • تغییر نام اثر دیگران به عنوان اثر خودتان
  • کپی برداری از گفته ها و ایده های سایر افراد بدون پرداخت حق الزحمه به آن ها
  • استفاده نمودن و رو نوشت دقیق از مطالب و ایده های دیگران در نوشته، بدون استفاده از علامت های نوشتاری ویژه برای نقل قول (Quotation Marks).
  • نمایش اطلاعات نادرست در مورد نوشته نقل قول شده
  • ویرایش کلمات متن نقل قول شده بدون توجه به ساختار جمله در آن اثر بدون دادن حق الزحمه به نویسنده آن
  • رو نوشت گرفتن از شمار زیادی مطلب یا ایده های یک منبع به صورتی که عمده اثر شما را تشکیل دهد حتی با پرداخت هزینه آن!

پیشگیری از جرم سرقت ادبی

هر فردی به عنوان عضوی از جامعه علمی موظف به رعایت مسائل اخلاقی در تمامی زمینه ها می باشد. اگر نیاز به استفاده از آثار علمی و ادبی داشتیم شایسته است که منبع دقیق آن را بررسی و شناسایی نماییم و به دنبال ان به سمت منبع آن را ارجاع دهیم. به طور مثال به صورت نقل قول و یا پاورقی در پایان نوشته ذکر گردد تا دچار مشکل قانونی نیز نشویم.
به طور کل به راحتی می توان از سرقت ادبی جلوگیری نمود. می توان به سادگی منبع مطالب را عنوان نمود و اطلاعات لازم برای رجوع به منبع و جایی که نوشته ما اقتباس شده است را در اختیار داد. به این ترتیب از جرم سرقت ادبی پیشگیری می شود.

مجازات سرقت ادبی

سرقت ادبی از امور کاهش دهنده و یا حی از بین برنده ارزش پژوهش می باشد. اگر این مورد در نوشته و یا پژوهش شخصی یا گروهی مشاهده شود باعث رسوایی شده و کارنامه ای سیاه برای آنها به ثبت می رساند. گاهی با انجام این کار ناشایست حیثیت شغلی یک فرد، اعتبار یک سازمان و حتی اعتبار پژوهشی یک شهر یا کشور زیر سوال قرار می گیرد. این موضوع بسیار مهم بوده و به حرفه ی آن فرد آسیب جدی وارد می نماید.
بدین ترتیب در طی سال های گذشته در مجلس شورای اسلامی قوانینی وضع شد که در آن پیگرد قانونی سارقین ادبی و شیوه های برخورد و مجازات با این افراد و یا سازمان ها به صورت جدی تر مورد بررسی قرار گرفت.

طبق ماده ۲۳ قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان: «هرکس تمام و یا قسمتی از اثر شخص دیگری را که مورد حمایت این قانون می باشد به نام خود یا به نام پدیدآورنده، بدون کسب اجازه آن و یا به طور عمد به نام شخصی دیگر به غیر از پدیدآورنده آن، نشر یا عرضه نماید به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم می باشد.»

وکیل سرقت ادبی

وکیل پایه یک دادگستری در زمینه فرهنگ و هنر و رسانه و قوانین آن ها اطلاعات و تجربه کافی را دارد بنابراین می تواند مشاوره حقوقی مناسبی در این زمینه و به جهت اثبات سرقت و یا حتی دفاع از اتهام برای هر طرف باشد. منطبق نمودن موضوع جرم با قوانین وضع شده در خصوص سرقت ادبی موضوع مشاوره حقوقی از طریق وکیل پایه یک دادگستری می باشد. موسسه مشاوران حقوقی با در اختیار داشتن بهترین و با تجربه ترین وکلای پایه یک دادگستری امکان طرح ریزی پرونده های سرقت ادبی و رسیدگی به ان را دارا می باشد. کافیست برای گرفتن وقت مشاوره با ما تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *