گاهی پیش می آید که زن و مرد پس از ازدواج و زندگی مشترک به دلیل عدم سازش تصمیم به جدایی و گرفتن طلاق می گیرند. در این مدت وکیل طلاق امور مربوطه برای جدایی را به انجام می رساند.

رجوع بعد از طلاق چه شرایطی دارد؟

البته در قانون و شرع ما فرصتی برای رجوع و بازگشت به زندگی مشترک برای زوجین می باشد:

رجوع بعد از طلاق رجعی

طلاق رجعی، طلاقی می باشد که برای شوهر در مدت عده حق رجوع در نظر گرفته شده است. در قانون ایران و شرع اسلام، طلاق رجعی وجود دارد که زوجین تا قبل از گذشت سه ماه و ده روز از طلاق خود می توانند به زندگی مشترک برگشته و بدون عقد مجدد به هم محرم شده و زن و شوهر باشند و به زندگی خود ادامه دهند.

البته این بازگشت در شرایط خاص ممکن می باشد و مرد نمی تواند هر زمان که اراده نمود به زندگی بازگردد. مرد حتما باید در دوران عده زن اقدام به بازگشت نماید. و مهمترین نکته این است ک این بازگشت تنها به ارده مرد ممکن می باشد اگر زن بخواهد به زندگی مشترک بازگردد اراده ای نخواهد داشت. و همچنین مرد در صورت بازگشت باید موافقت خود به زندگی مجدد با همسر خود را به صورت زبانی اعلام نماید. در این نوع طلاق مرد موظف به پرداخت نفقه در دوران عده می باشد و اگر بخواهد ازدواج مجدد نماید باید از همسرش اجازه بگیرد. در این طلاق زن و شوهر از یکدیگر ارث می برند و مرد نمی تواند در زمان عده زن را از منزل خود بیرون نماید.

رجوع بعد از طلاق بائن

در این نوع طلاق جدایی کامل زوجین از یکدیگر صورت می پذیرد و پس از طلاق مرد نمی تواند اقدامی برای بازگشت همسر خود داشته باشد و تنها می تواند مجددا او را عقد نماید. پس از این طلاق مرد می تواند بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد نماید و موظف به پرداخت نفقه به همسر سابق خود نمی باشد. در این نوع طلاق زون و مرد از یکدیگر ارث نمی برند و پس از طلاق زوجه بای منزل شوهر خود راترک نماید و در صورت نداشتن عده می تواند مجددا ازدواج نماید.

طلاق خلعی و مبارات هر دو از نوع بائن می باشند و در این نوع طلاق مرد اجازه رجوع را ندارد. بر خلاف طلاق رجعی که اجازه بازگشت از طرف مرد وجود دارد، این طلاق با توافق بین مرد و زن انجام می پذیرد. در اینجا به بیان چندی از تفاوت های طلاق خلع و مبارات می پردازیم:

در طلاق خلعی زن نسبت به مرد خود بی علاقه می گردد اما در طلاق مبارات این بی میلی و بی علاقگی دو طرفه می باشد.

در طلاق مبارات زن مالی را که برای طلاق خود پرداخت می نماید نمی تواند از مهریه اش بالاتر باشد اما این امکان در طلاق خلعی می باشد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوره حقوقی مؤسسه ما بهرهمند شوید. ما در هر زمان آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشیم.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *