دعوای اثبات زوجیت، از دعاوی قابل طرح در صلاحیت دادگاه خانواده است.
در صورتی که وقوع عقد نکاح بدون ثبت رسمی صورت بگیرد، امکان دارد که در نوع عقد تردید بوجود آید.
همچنین دعوای اثبات زوجیت ، هنگامی که یکی از زوجین به هردلیلی از وجود رابطه زوجیت امتناع کند، توسط شخصی که انکار علیه او باشد مطرح میگردد.
درواقع این شخص باید وجود رابطه زوجیت را اثبات کند.

دعوای اثبات رابطه زوجیت
اثبات رابطه زوجیت

اثبات رابطه زوجیت

اثبات رابطه زوجیت ممکن است درعقد دائم یا موقت نیاز شود.
با مشاوره حقوقی در این زمینه و بالا بردن آگاهی میتوانید از بسیاری از مسائل و مشکلات احتمالی که ممکن است پیش بیاید جلوگیری کنید.
دادخواست اثبات رابطه زوجیت درصورتی که واقعه ی نکاح ازسوی زوج (مرد) ثبت نشده باشد و نیز انکار یا فوت یکی از طرفین ، توسط مدعی در دادگاه خانواده مطرح می گردد.

با توجه به این که دعوای احراز زوجیت ، دعوی در اصل نکاح و اینکه اصلا ازدواجی محقق گردیده است یا خیر؛رسیدگی به دعوای اثبات زوجیت منحصرا در صلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد. در کلیه شهرستان ها دادگاه خانواده به منظور رسیدگی به این دعاوی و سایر امور مربوطه تشکیل گردیده است. درصورت نبود دادگاه خانواده نیز، “دادگاه عمومی حقوقی ” که در آن شهرستان مستقر است به دعاوی خانوادگی رسیدگی میکند. البته درباره دعاوی مربوط به اصل نکاح و طلاق (با توجه به اهمیتی که دارند) رسیدگی ، صرفا درصلاحیت دادگاه خانواده نزدیک ترین حوزه قضایی می باشد. هرگونه مشاوره حقوقی رایگان نیز در اختیار افراد قرار میگیرد.

تنظیم دادخواست اثبات زوجیت

تنظیم دادخواست اثبات زوجیت به منظور خواسته ی صدور حکم بر اثبات واقعه ی زوجیت و تقدیم آن به دادگاه انجام می شود. نوع دلایل و مستندات در تنظیم این دادخواست تاثیر گذارند. با توجه به مواردی که ذکر خواهیم کرد ؛ این دلایل و مستندات نیزمتفاوت خواهند بود.

 • مدعای رابطه زوجیت زن است یا مرد
 • وجود یا عدم وجود سند نکاحیه ای که از وقوع رابطه ی زوجیت میان اصحاب دعوی حکایت کند
 • خوانده ی دعوی درقید حیات باشد یا فوت کرده باشد
 • وجود شهود در زمان عقد نکاح و جاری شدن خطبه ی عقد ازدواج
 • وجود فیلم عقد نکاح

برای اطلاعات تخصصی درباره هریک از موارد، میتوانید از راهنمایی وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید.

دعوای اثبات زوجیت در صورت فوت زوج

دعوای اثبات زوجیت در صورت فوت زوج توسط زوجه برعلیه ورثه ی متوفی انجام می گیرد. در واقع اگر مردی در حضور شهود زنی را به عقد ازدواج دائم خود درآورد اما آن را ثبت نکند و فوت شود زن به عنوان خواهان این دادخواست را تنظیم میکند. نکته ی قابل توجه در این مورد این است که این دعوی علیه میت می باشد، واجد آثار مالی از قبیل مهریه و ارث است و در صورت هرگونه بی توجهی حق زن تضییع خواهد شد. نکته ی دیگر آن که مطابق با مواد 278 و 279 قانون آیین دادرسی مدنی مصوب 1379 در دعاوی بر میت پس ازاقامه ی بینه ، سوگند خواهان نیز لازم است. بنابراین زوجه باید سوگند را علاوه برسایرعدله اثبات دعوی، در ستون مربوطه در دادخواست ارایه نماید.

زوجه میتواند برای دریافت مهریه خود نیز از وکیل مهریه در این زمینه راهنمایی و کمک بگیرد.

مدارک لازم جهت تقدیم دادخواست اثبات زوجیت

مدارک لازم جهت دادخواست اثبات زوجیت عبارتند از

 • سند ازدواج (سند عادی اعم از صورت جلسه یا اقرار خوانده )
 • استشهادیه شهود و مطلعین
 • تحقیقات محلی و درخواست استعلام
 • شناسنامه و کارت ملی
 • سوگند
 • سایر دلایل و مستندات

اثبات رابطه زوجیت

از اثبات رابطه زوجیت تا محکومیت

درصورتی که زوج یا زوجه منکر رابطه زوجیت خود شود و در دادگاه بی اساس بودن این اظهار ثابت شود؛ فرد مذکور محکوم به حبس تعریزی درجه 6 یا جزای نقدی درجه 6 می شود. این حکم در رابطه با ورثه یا وراث نیز صحت دارد. یعنی اگر افرادی با علم به وجود رابطه زوجیت آن را در دادگاه خانواده انکار کنند ، این حکم درباره شان جاری خواهد شد. همچینن اشخاصی که به صورت کاملا بی اساس و واهی ادعای وجود رابطه زوجیت با دیگری میکنند به مجازات مذکور محکوم می شوند.

اما مجازات های تعریزی درجه شش چه مواردی را شامل می شوند

مطابق با درجه بندی مجازات های تعریزی در قانون مجازات اسلامی مجازات های تعریزی درجه شش شامل حبس بیش از 6 ماه تا دو سال و جزای نقدی بیش از بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال میشوند.

بهترین وکیل پرونده اثبات زوجیت و الزام زوج به ثبت واقعه نکاح در تهران

موسسه مشاوران حقوقی با بهره گیری از دانش و تجارب وکلای پایه یک دادگستری ، ضمن انجام وکالت و ارائه ی مشاوره حقوقی در دعاوی خانوادگی ، مبادرت به مطالعه و قوانین مربوط به حقوق خانواده، شناسایی معضلات مربوط به امور و دعاوی خانوادگی و ارائه ی راهکار جهت حل آن ها مینماید.

جهت هرگونه مشاوره تخصصی حقوقی میتوانید با شماره تلفن های موسسه تماس گرفته و مسائل خود را با وکیل طلاق برای طلاق توافقی به عنوان مثال درمیان بگذارید.

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *