خیانت در امانت: زمانی که مالی بر اساس عقود امانی به حکم قانون نزد شخصی سپرده می شود انتظار می رود که بنا به قوانین اخلاقی و قانونی شخص امین مسئولیت را به خوبی بپذیرد و در واقع امین شخص امانت دهنده باشد.

خیانت در امانت

اما گاهی پیش می آید بنا به دلایلی شخص امین نبوده و مرتکب اشتباهی می شود و پیمان شکنی می کند. در واقع نقض عقد و رعایت ننمودن امانت داری صورت می پذیرد . در این صورت آن شخص مسئول جبران خسارت و مال از دست رفته می باشد و در صورتی که مجرم شناخته شود مجازات می گردد. در این مقاله به بررسی اجمالی خیانت در امانت می پردازیم. برای کسب اطلاعات جامع تر و مرتبط ما موضوع مورد نشر خودتان می توانید از مشاوره حقوقی موسسه ما کمک بگیرید. کافیست که با ما تماس بگیرید.

عناصر تشکیل دهنده جرم خیانت در امانت

طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 در بخش تعزیرات، در مورد عناصر قانونی جرم خیانت در امانت بحث شده و برای مرتکبین این جرم مجازات حبس در نظر گرفته شده است. این عناصر می تواند به صورت فعل و یا ترک فعل باشند اما معمولا بر پایه فعل می باشند. عناصر مادی جرم خیانت در امانت عبارت است از استعمال، تصاحب، اتلاف و یا مفقود نمودن مال مورد نظر که به امانت داده شده است که به توضیح آن می پردازیم.

استعمال

این عنصر به معنای استفاد از مال بدون آگاهی صاحب آن می باشد. به طور مثال شخصی مال خود را اعم از ملک، خودرو و یا هر چیز دیگری برای فروش در اختیار شخصی قرار می دهد اما آن شخص از مال آن بدون آگاهی استفاده می کند.

تصاحب

یعنی شخصی با مال دیگری طوری رفتار کند که در نظر دیگران آن مال برای خود آن فرد است! در واقع مال شخص دیگری را از آن خود بداند.

اتلاف

این گونه از خیانت در امانت به معنای از بین بردن یا تلف کردن مال دیگری می باشد.

مفقود کردن

در این صورت شخصی که مال به /ان سپرده شده است مال را استفاده و یا تلف نمی کند بلکه کاری می کند که استفاده از آن برای صاحب مال غیر ممکن گردد.

 

شرایط لازم برای تحقق جرم خیانت در امانت

  • باید موضوع جرم شیئی باشد و یا وسیله تحصیل مال باشد.
  • مال مورد نظر باید از طرف مالک و یا متصرف قانونی به شخصی برای امانت سپرده شود.
  • مال از طریق قرارداد قبلی با شرط استرداد، به شخصی برای امانت سپرده شود.
  • فی ما بین فعل مرتکب شده و ضرر وارد شده بر مالک و یا متصرف قانونی رابطه علیت موجود باشد.

 

تفاوت جرم خيانت در امانت با دزدی و كلاهبرداری

در خیانت در امانت مال مورد نظر با میل و رضایت خود مالک آن به شخص دیگری سپرده می شود  اما در کلاهبرداری خود مالک خبری از این موضوع ندارد و با میل خود مال خود را به کسی نمی سپارد و در واقع مجرم با حیله و تقلب مال را به دست می آورد و سپردن مالی در میان نیست. سرقت و دزدی نیز همینگونه است و مجرم به صورت پنهانی با روش های مختلف به گونه ای که صاحب مال متوجه نشود، مال را بر می دارد و به اصطلاح آن را به سرقت می برد.

مجازات قانونی جرم خیانت در امانت

مجازات قانونی جرم خیانت در امانت برای هر مالی به جز سفید امضا و سفید مهر حبس بسن 6 ماه تا 3 سال در نظر گرفته شده است. و مدت زمان حبس بسته به نوع و شدت خیانت و ارزش مال به خیانت برده می باشد که توسط قاضی پرونده تعیین می گردد. برای این امر می توانید از یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید .

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *