حق تعیین مسکن توسط زوجه: همان طور که می دانیم هدف از ازدواج و تشکیل خانواده تشکیل یک زندگی مشترک برای زن و مزد و فرزندانشان می باشد و لازمه ی تشکیل این زندگی مشترک اقامت در یک محل برای خانواده و در واقع محل زندگی مشترک می باشد و در صورتی که زن و مرد جدا از هم زندگی منند دیگر هدف ازدواج محقق نمیگردد. محل زندگی مشترک حق مشترک زوجین در زندگی مشترک پس از ازدواج به شمار می رود.

حق تعیین مسکن توسط زوجه

حق تعیین مسکن توسط زوجه

همان طور که می دانیم تعیین و تهیه مسکن در زندگی مشترک با مرد می باشد و او موظف است محلی را برای زندگی با همسرش تهیه نماید و در مقابل آن طبق ماده 1114 قانون مدنی زن نیز باید در منزلی که شوهرش برای او تهیه و تعیین نمئده است زندگی نماید. بنابراین حق سکنی شامل تهیه مسکن و تعیین آن بر عهده شوهر می باشد مگر آنکه اختیار تعیین مسکن توسط زوجه در شروط ضمن عقد قید گردد در این صورت اختیار تعیین منزل با زن می باشد.

 

شرط ضمن عقد برای انتخاب محل سکونت

همان طور که گفته شد وظیفه تعیین محل زندگی و اقامتگاه برای زن در زندگی مشترک با مرد می باشد. بر اسا ماده 114 قانون مدنی زن نیز باید در منزل و اقامتگاهی که شوهر او تعیین می کند مسکن گزیند. اما در قالب شرط ضمن عقد می توان حق انتخاب تعیین محل سکونت را به زن اختصاص داد. البته نه زندگی در منزلی جداگانه.

 

مسکن از مصادیق نفقه

همان طور که در مبحث نفقه صحبت کردیم، پس از ازدواج و تشکیل زندگی مشترک مرد وظیفه پرداخت نفقه به همسر خود می باشد. یکی از مصادیق نفقه در زندگی مشترک همان مسکن است. بنابراین باید گفت که مرد در زندگی مشترک پس از ازدواج وظیفه دارد برای همسر خود مسکن و اقامتگاه مناسب تهیه نماید.

بر اساس ماده 1707 قانون مدنی در کشور ما، نفقه توسط قانونگذار این گونه تعریف شده است که نفقه تمامی نیاز های زن در زندگی مانند مسکن، خوراک، پوشاک، هزینه های بهداشتی و درمانی و همین طور خادم در صورت عادت و یا نیاز به واسطه نقصان و یا مرضی می باشد که باید از طرف مرد به زن تهیه و یا پرداخت گردد.

 

مسکن جداگانه برای زن

بر اساس ماده 1005 قانون مدنی اقامتگاه و محل زندگی زن شوهر دار همان محلی می باشد که شوهر او در زندگی معین و تهیه نموده باشد مگر در صورتی که شوهر اقامتگاهی را برای زندگی با همسر خود تهیه ننموده باشد و یا اینکه با اجازه و رضایت همسر خود و یا اجازه محکمه، مسکن علیحده اختیار نماید، تنها در این شرایط زن می تواند اقامتگاه شخصی داشته باشد.

همان طور که در بالا اشاره نمودیم بر اساس ماده 1005 قانون مدنی گاهی مواردی پیش می آید که برای حمایت از زن در زندگی مشترک، قانونگذار به او اجازه اقامت در مسکن جداگانه را می دهد. این نشان دهنده این است که قوانین حمایتی برای زنان در جامعه موجود است. البته این مورد قطعا مستلزم شرایط خاصی می باشد. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات کامل از مشاوره حقوقی رایگان موسسه ما بهره مند گردید. و یا می توانید تمامی مراحل اجرای مشکلات خود را به یک وکیل پایه یک دادگستری از موسسه ما بسپارید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *