حق الوكاله وكيل: همان طور که می دانیم به شخصی که برای خود وکیلی را اختیار می کند موکل و به مبلغی که بابت این کار به وکیل خود پرداخت می نماید حق الوكاله وكيل گفته می شود. در کشور ما بر اساس تعرفه های وکالتی میزان حق الوکاله وکیل برای هر وکیل با هر موضوعی مشخص گردیده است. اما این قرارداد مالی بین موکل و وکیل می تواند بر اساس توافق طرفین کمتر و یا بیشتر از میزان حق الوكاله وكيل نعیین گردیده باشد. همچنین میزان تمبر مالیاتی وکیل نیز بر اساس حق الوکاله ای که از موکل خود دریافت می نماید می باشد.

حق الوكاله وكيل

حق الوكاله وكيل

بر اساس کاده 515 قانون آیین دادرسی، زمانی که دادخواستی به دادگاه ارسال می گردد در صورتی که خواهان برای خود وکیلی استخدام نموده باشد، مطالبه حق الوکاله وکیل نیز در دادخواست وکیل ذکر می گردد. تعرفه حق الوکاله وکیل در سال 1385 توسط رییس قوه قضاییه تعیین گردیده است.

 

تمبر مالیاتی وکیل پایه یک دادگستری

بر اساس ماده 103 قانون مالیات های مستقیم وکالتنامه های وکلایی که دارای تمبر نمی باشد فاقد اعتبار می باشد. برای تعیین میزان تمبر مالیاتی وکیل دادگاه مبلغی را که در وکالتنامه قید گردیده است را ملاک قرار می دهد. البته این به این شرط می باشد که این میزان کمتر از تعرفه حق الوکاله وکیل که تعیین گردیده باشد.

 

تنظیم وكالت نامه

مشخصات موكل

  • در صورتی که موکل شخص حقیقی باشد، باید نام و نام خانوادگی و نام چدر و شماره شناسنامه باید در وکالت نامه قید گردد، البته در وکالتنامه قانون اشاره ای به ضرورت این موارد نشده است.
  • در صورتی که شخص حقوقی باشد لزومی ندارد که نام مدیریت ذکر گردد و هویت او مشخص گردد. در واقع این شرکت است که موکل می باشد. چون ممکن است بعدها مواردی مانند تغییر مئدیریت شرکت مشکلاتی را به وجود بیاورد.

 

مشخصات وكیل

در صورتی که از وکلای مشترک برای یک پرونده استفاده می نماییم حتما کلمات منفرداً و یا مشتركاً ذکر گردد. در این گونه شرایط یکی از وکلا آزاد می باشد. گاهی هم پیش می آید که یک وکیل به همراه کارآموزش کاری را قبول می کند و این به این دلیل نیست که اختیارات کارآموز در پرونده افزایش پیدا می کند. در صورتی که کارآموز با وکیلی غیر از وکیل سرپرست خود وکالت پرونده ای را قبول نمود امضا و رضایت سرپرست کارآموز ضروری می باشد.

 

اختیارات وكیل

  1. ارجاع موضوع به داوری و معین نمودن داور
  2. برقراری صلح و سازش

این دو مورد هیچ وقت در وکالتنامه های موکلین یکبار مصرف قید نمی گردد. در صورتی که دعوای بین طرفین پیچیده باشد و دادگاه صالح پیشنهاد صمح و سازش را بدهد و یا اینکه ارجاع دهد به داوری و در صورتی که وکیل این مورد را ذکر نکرده باشید، کار راحت تر است و می تواند بگویید اینجانب چنین حقی را ندارم و باید با موکل خود هماهنگ نمایم و در خواست تجدید وقت داده می شود تا موکل نیز حاضر گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ماکمک بگیرید. کافیست که با ما تماس حاصل نمایید.

 

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *