کمیسیون: در مقاله حق العمل کاری (کمیسیون) قسمت اول حق العمل کاری و مواد این مورد در قانون صحبت نمودیم. در این قسمت به تکمیل موارد دیگر در این باب می پردازیم.

ادامه مواد حق العمل کاری (کمیسیون) در قانون:

ماده 367: حق العمل کار مسئول تعهدلت طرف معامله نیست مگر آن که ضمانت او را نموده باشد. که در این صورت مسئول می باشد. اگر هم چنانچه حق العمل کار مجاز به معامله نسیه نبوده ولی این عمل را انجام داده باشد مسئول تعهدات طرف معامله می باشد. و یا اینکه عرف بلد او را مسئول بشناسد به طور مثال کالایی را نقد خریداری می کنند و ولی به او نسیه می فروشند. که در این صورت حق العمل کار مسئول می باشد.

ماده 368: حق العمل کار برای انجام دادن وظایف محوله باید هزینه هایی را انجام دهد. مانند هزینه های حمل و نقل، انبارداری، تبلیغات و …. این هزینه های قابل مطالبه می باشد. یهنی اینکه هم خود هزینه ها و هم خسارات تاخیر تادیه قابل مطالبه می باشد.

ماده 369: حق العمل کار زمانی می تواند اجرت را دریافت نماید که ماموریت را به انجام برساند ولی اگر چنانچه پیش از تمام شدن کار آمر ماموریت وی را لغو نماید، و یا به هر دلیلی متوقف گردد، به همان میزان از انجام عمل مستحق دریافت اجرت می باشد و نه به مقدار کل اجرت حق العمل کاری از پیشش تعیین شده.

ماده 370: حق العمل کار امین محسوب می شود و لازمه ی امانت درستی و صداقت می باشد. چنانچه مشخص گردد حق العمل کار قیمتی را به دروغ به آمر بیان نماید یعنی کمتر از قیمت فروش به آمر اعلام نماید و یا بیشتر از قیمت خرید به امر اعلام نماید در این صورت مستحق حق العمل کار نمی باشد.

ماده 371: اگر چنانچه آمر حق العمل و یا هزینه ها را پرداخت ننماید، حق العمل کار می تواند اموال آمر و یا مبلغی را که از آمر نزد اوست را حبس نماید.

ماده 372: اگر کالایی که نزد حق العمل کار به فروش نرود و یا به دستور آمر به فروش نرسد و آمر رجوع ننماید، حق العمل کار می تواند اموال را به فروش برساند.

ماده 373: در بعضی از کشور ها هم بورس کالا وجود دارد و هم بورس و اوراق بهادار. چنانچه مال التجاره از اوراق بهادار بورس و یا کالایی باشد که در بورس معامله می گردد یعنی قیمت روز داشته باشد، به دلیل اینکه قیمت ان ثابت است و بالاتر از قیمت بورس نخواهد رفت حق العمل کار می تواند شخصا معامله نماید یعنی برای خود خرید و فروش نماید.

کالاهایی که قیمت بازاری هم دارند، از همین ماده تبعیت می کنند. مانند سکه، پیکان صفر، آهن آلات و … در این موارد اگر چه نام بورس اطلاق گردد ولی قیمت، قیمت بازاری می باشد و از نظر قانونی بورس محسوب نمی گردد.

علت این می باشد که در این موارد احتمال خیانت از طرف حق العمل کار وجود نخواهد داشت و نمی تواند به سودخود و به ضرر آمر عمل نمیاد پس می تواند با خود نیز معامله نماید.

ماده 374: در مورد ماده فوق حق العمل کار مستحق دریافت حق العمل و هزینه های عادیه ای که انجام داده خواهد بود. قیمت نیز قیمت روز انجاممعامله محسوب می گردد.

ماده 375: در مواردی که حق العمل کار می تواند خود طرف معامله ولقع گردد.اگر طرف معامله را به اطلاع آمر نرساند، خود او طرف معامله محسوب می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی موسسه ما بهره مند شوید. کافیست که با ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین وکیل پایه یک دادگستری را برای مشاوره حقوقی و به ثمر رساندن پرونده های حقوقی،خانوادگیف کیفری و … شماف در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *