حضانت

حضانت چیست

نگهداری و سرپرستی کودکان مساله ای مهم و حیاتی برای جامعه است چرا که آن ها آینده سازان جامعه محسوب می شوند و مهم است که برای داشتن یک جامعه سالم کودکان این دوران از زندگی خود را به نحوی صحیح سپری کنند و در یک محیط سالم آموزش های لازم را ببینند. در فقه برای نگه داری کلمه حضانت به کار می رود که قانون مدنی نیز گاهی آن را استعمال کرده است.

کلمه حضانت (به فتح و کسر حا) در لغت به معنای نگهداری است. قانون مدنی این کلمه را تعریف نکرده است. اما در تعریف آن می توان گفت: حضانت نگهداشتن طفل، مواظبت و مراقبت از او و تنظیم روابط او با خارج است، با رعایت حق ملاقات که برای خویشان نزدیک طفل شناخته شده است. بنابراین تعریف می توان گفت حضانت بیشتر ناظر به حمایت جسمی از کودک است، هرچند که حمایت معنوی و روحی طفل نیز هم در حقوق اسلام و و هم در حقوق جدید ایران مورد توجه بوده. به همین دلیل در فقه اسلام گفته اند شخصی که کودک به او سپرده می شود باید آزاد، مسلمان (در صورتی که طفل مسلمان باشد) و امین باشد.

 

اما کلمه تربیت که فقها در تعریف حضانت به کار برده اند دارای دو جنبه جسمی و روحی، مادی و معنوی است و اختصاص به پرورش جسمی ندارد. ماده 1173 قانون مدنی نیز به جنبه معنوی و اخلاقی حضانت اشاره می کند. این ماده مقرر می دارد که هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت اوست تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد دادگاه می تواند هر تصمیمی را که درباره حضانت طفل مقتضی بداند اتخاذ کند.

 

حضانت حق است یا تکلیف

از نظز قانون مدنی حضانت هم حق است هم تکلیف. ماده 1168 قانون مدنی این گونه مقرر کرده است که ” نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است” همچنین ماده 1172 قانون بیان می دارد ” هيچ يك از ابوين حق ندارند در مدتي كه حضانت طفل به عهده آنهاست از نگاهداري او امتناع كنند، در صورت امتناع يكي از ابوين حاكم بايد به تقاضاي ديگري يا تقاضاي قيم يا يكي از اقربا و يا به تقاضاي مدعي العموم نگاهداري طفل را به هر يك از ابوين كه حضانت به عهده او است الزام كند و در صورتي كه الزام ممكن يا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامين كند.”

قانون حمایت از خانواده مصوب 1392 در مورد حضانت در ماده 40 بیان می دارد: “هرکس از اجراي حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند يا مانع اجراي آن شود يا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضاي ذي نفع و به دستور دادگاه صادرکننده رأي نخستين تا زمان اجراي حکم بازداشت مي شود.”

با توجه به مواد اشاره شده می توان گفت قانون برای حضانت طفل اهمیت به سزایی قائل شده است و برای پدر و ماد مستنکف از این تکلیف مهم مجازات در نظر گرفته است.

با مشاوره حقوقی رایگان از وکیل پایه یک دادگستری موسسه مشاوران حقوقی از مسائل حقوقی از جمله نفقه چیست، حضانت، طلاق توافقی و … آگاه شده و در مسیر درست قدم بردارید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *