حضانت

حضانت فرزند

این روزها با بالا رفتن آمار طلاق و جدایی میان زنان و مردان مساله ای که بسیار بیش تر از گذشته به چشم می خورد اختلاف بر سر تعیین و تکلیف فرزند یا فرزندان مشترک می باشد. هریک از طرفین سعی دارند دراین فرآیند جدایی با کسب امتیازات بیشتر برنده این جدال باشند و گاهی پیش می آید که خود فرزندان و نیاز روحی و احساسی آن ها در این کشمش اصلا دیده نمی شود.
اغلب طلاق و جدایی پروسه ای طولانی و زمان بر محسوب می شود. سوالی که در اینجا پیش می آید این است که در مدت سپری شدن زمان طلاق حضانت فرزند با چه کسی است؟

حضانت طفل قبل از طلاق

حضانت طفل مشترک قبل از طلاق به عهده پدر و مادر است و هیچ یک از زوجین این حق را ندارند که مانع ملاقات فرزند شوند. حال ممکن است بین طرفین در نگهداری طفل توافقی صورت گیرد که به طور مثال فرزند یا فرزندان تا صدور حکم طلاق نزد مادر بمانند و نفقه وهزینه بر عهده پدر باشد. در صورتی هم که توافقی شکل نگیرد اصولا حضانت فرزندان تا 7 سالگی (هم دختر هم پسر) با مادر و تامین هزینه های آن ها با پدر است. اگر مادر، مانع دیدار پدر با فرزندان شود، ایشان می تواند از دادگاه خانواده درخواست صدور دستور موقت کند تا بتواند کودک یا کودکان را ملاقات کند.
البته در صورتی که طرفین به توافق نرسند و دچار اختلاف شوند دادگاه تعیین می کند فرزندان نزد چه کسی بمانند و طرفی که حضانت به او سپرده نشده است نیز چه زمانی فرزندان را ملاقات کند.
اگر مادر، مانع دیدار پدر با فرزندان شود، ایشان می تواند از دادگاه خانواده درخواست صدور دستور موقت کند تا بتواند کودک یا کودکان را ملاقات کند. با مشاوره حقوقی رایگان به جواب سوالات خود در زمینه مهریه، نفقه و … برسید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *