حضانت

حضانت فرزند

حضانت فرزند و تصمیم گیری در مورد آن از مهمترین مسائل مربوط به خانواده می باشد. چرا که تصمیم گیری در این مورد می تواند تعیین کننده سرنوشت و آینده کودک باشد به همین دلیل نیازمند به دقت و سختگیری بالایی می باشد.
حال سوالی که پیش می آید این است که اگر زن و شوهر ایرانی در یک کشور خارجی مثل آلمان اقامت داشته باشند و تصمیم بر جدایی بگیرند تکلیف فرزندان آن ها چه می شود؟ یا اگر یک ایرانی در آلمان با یک تبعه آلمان ازدواج کند هنگام جدایی تکلیف فرزند مشترک آن ها چه می شود؟
قانون حمایت خانواده آلمان در مورد زوجینی که یکی از آن ها تبعه خارجی و یا هر دو نفر خارجی هستند و قصد جدایی دارند قانون کشور متبوع طرفین را حاکم بر احوال شخصیه آنها می داند. البته طرفین می توانند قانون آلمان را نیز برای رسیدگی به اختلاف خود انتخاب نمایند.
به طور مثال زوجین ایرانی که درآلمان اقامت دارند می توانند بنا بر خواسته خواهان مطابق قوانین خانواده و قانون مدنی ایران به اختلافشان رسیدگی شود یا بنابر قانون آلمان قضاوت شوند.
ماده 6 قانون مدنی بیان می دارد که “قوانین مربوط به احوال شخصیه، از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص و ارث، در مورد کلیه ي اتباع ایران، ولو این که مقیم در خارجه باشند، مجري خواهد بود.” مطابق این ماده در صورتی که ایرانیان مقیم آلمان قانون کشور محل اقامتشان یعنی قانون آلمان را صالح به رسیدگی تعیین کنند از نظر قانون ایران آن تصمیم دادگاه معتبر نیست و در نهایت قانون ایران را ناظر بر احوال شخصیه افراد می داند.
نتیجه اینکه قانون مدنی ایران قوانین کشورهای خارجی که اشخاص ایرانی در آن ها اقامت دارند را صالح به رسیدگی دعاوی مربوط به احوال شخصیه نمی داند مگر اینکه قوانین آن کشورها قانون ایران راصالح به رسیدگی تشخیص دهند.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *