حضانت

تعریف حضانت دائم

حضانت فرزند مشترک برای والیدن هم یک حق و هم یک تکلیف محسوب می شود. قانون حضانت طفل را چه پسر چه دختر حق مادر دانسته است و مادر دارای اولویت است.
حال اگر طرفین به صورت توافقی اقدام به جدایی نمایند می توانند ضمن توافق طلاق قرارداد خود را اینگونه منعقد نمایند که حضانت در برابر بخشیدن کل یا مقداری از مبلغ مهریه برای همیشه متعلق به مادر باشد و مادر حتی علی رغم ازدواج مجدد بتواند به صورت قانونی فرزند خود را نزد خود نگه دارد.
البته این امکان نیز وجود دارد که حین طلاق طرفین اینگونه توافق نمایند که فرزند مشترکی که زیر 7 سال سن دارد حضانتش بر عهده پدر باشد.
در واقع حضانت دائم به این معناست که حضانت طفل بعد از 7 سال نیز متعلق به مادر است و در صورت ازدواج مجدد وی نیز در صورتی که حین طلاق بر این امر توافق کرده باشند حضانت از مادر سلب نمی شود.
البته از حضانت دائم این برداشت را نباید داشت که در صورت اثبات مشکل جسمی و اخلاقی پدر و مادری که حضانت بر عهده اوست باز هم همچنان ایشان مسئول حضانت باقی می مانند، چرا که در این صورت با تحقق شرایط سلب حضانت فرزند از فرد فاقد صلاحیت گرفته شده و به پدر یا مادر دارای صلاحیت اعطا می شود. مطابق ماده 1133 قانون مدنی زوج هر زمانی که اراده کند می تواند زن خود را طلاق دهد، قانون گذار برای جلوگیری از سو استفاده از این ماده توسط آقایان انجام آن را منوط به پرداخت حقوق مالی زن کرده است.
از جمله این حقوق مالی می توان به اجرت المثل اشاره کرد.
اجرت المثل مالی است که در ازای کارهایی که زوجه در خانه همسر خویش انجام داده است به او تعلق می گیرد. در واقع حق الزحمه او برای انجام کارهای منزل است. البته برای اینکه اجرت المثل به زن تعلق گیرد باید دادخواست طلاق از سوی مرد باشد و همچنین کارهایی که زن انجام داده است از نظر شرع بر عهده او نباشد و به دستور زوج و بدون قصد تبرع (بذل مال یا منفعت بدون هیچ چشم داشت) انجام شده باشد. البته در صورتی که طلاق زن به علت ناشزه بودن او باشد (به طور مثال منزل مشترک را ترک کرده باشد) به او اجرت المثل تعلق نمی گیرد. همین طور در صورتی که زن و شوهر در دوران عقد باشند و زندگی مشترک را آغاز نکرده باشند و شوهر قصد طلاق دادن زن را داشته باشد اجرت المثل شامل حال زن نمی شود.

تعیین اجرت المثل

تعیین اجرت المثل توسط دادگاه صورت می گیرد و دادگاه برای تعیین آن به وضع مالی مرد توجه ندارد بلکه با ارجاع امر به کارشناس حق الزحمه خدمات زن را مشخص می کند. عوامل متعددی در تعیین مبلغ اجرت المثل دخیل هستند، از جمله تعداد فرزندان، دختر یا پسر بودن آن ها و شاغل یا خانه دار بودن زن……
البته اگر زن کارهای منزل مشترک را با دستور شوهر خود اما با قصد تبرع انجام داده باشد مستحق اجرت المثل نیست اما نحله شامل حال او می شود. دادگاه در تعیین نحله به اوضاع اقتصادی شوهرتوجه می کند.
قانون و عرف ما برای کانون خانواده ارزش بسیار زیادی قائل است به همین دلیل برای صدور حکم موضوعات مرتبط با مسائل خانواده دقت بیشتری اعمال می شود و طرفین برای کسب نتیجه دلخواه در زمان کمتر، بهتر آن است که با وکلای متخصص خانواده مشاوره نمایند.
موسسه مشاوران حقوقی با حضور بهترین و با تجربه ترین وکلای خانواده شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه تان یاری می نمایند.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *