مساعدت در فرار متهم

مساعدت در فرار متهم: همان طور که می دانیم پس از وقوع جرم و اطلاع از آن توسط مقامات قضایی، اقدامات لازم برای دستگیری و جلب مجرم در نظر گرفته می شود. در این مرحله با انجام تحقیقات و بازجویی های لازم از افراد مرتبط با متهم و پرونده مسئولین اقدام به پیدا نمودن متهم می نمایند. مقامات قضایی به منظور جلب متهم برای او احضاریه ای ارسال می نمایند و در صورت عدم حضور یافتن متهم در دادگاه از طریق آن برای بار دوم اقدام به جلب او می نمایند.

مساعدت در فرار متهم

زمانی پیش می آید که حکم جلب مجرم صادر گردیده است اما اطرافیان او و یا هر شخص دیگر موجبات اخفا و یا فرار متهم را فراهم می نماید که این عمل جرم بوده و در روند دادرسی مشکل به وجود می آورد. در صورت بروز چنین مشکلاتی حتما باید از یک وکیل پایه یک دادگستری مساعدت نمایید.

 

مصادیق مساعدت در اختفا و یا فرار متهم و جرم او

 

اشتباه مامور دولت در فرار زندانی

هر زمان که مامور دولت بر اثر بی احتیاطی و بدون عمد و یا تقصیری مقدمات فرار متهم را فراهم نماید برای او مجازات تعزیری درجه 5 در نظر گرفته می شود.

 

مساعدت در فرار متهم توسط مامور دولت با علم به فرار او

در صورت مساعدت نمودن به متهم و مجرم توسط مامور قانون مجازات با توجه به نوع جرم متهم به صورت های زیر می باشد: 

در صورتی که متهم به جهت جرمی محکوم شده باشد که مجازات آن صلب و یا اعدام باشد، فراری دهند او به مجازات تعزیری درجه 4 محکوم می گردد.

در صورتی که متهم فراری به جهت جرم با مجازات حبس بالای 10 سال به بالا باشد، فراری دهنده او به مجازات تعزیری درجه 5 محکوم می گردد. و اگر شخص فراری دهنده مامور دولت نباشد،  به مجازات تعزیری درجه 6 محکوم می گردد.

در صورتی که متهم به جهت جرمی محکوم گشته باشد که مجازات آن دیه و یا هر امر مالی دیگری باشد، فراری دهنده او محکوم به پرداخت ان مبلغ و یا دیه می باشد.

 

اهمال و مسامحه در دستگیری متهم (به عمد یا غیر عمد):

در صورتی که مامور در دستگیری متهم اهمال نماید به مجازات نقدی و اگر به منظور مساعدت و به طور عمدی در فرار متهم باشد به مجازات تعزیری درجه پنج محکوم می گردد.

زمانی که مامور قانون در دستگیری متهم کوتاهی نماید، محکوم به مجازات نقدی می گردد و اگر به طور عمد در فرار متهم مساعدت نماید محکوم به مجازات تعزیری درجه 5 می گردد.

 

مسلح نمودن متهم برای فرار

در این صورت شخصی اسلحه را در اختیار متهم گذارد محکوم به مجازات تعزیری درجه 5 می گردد.

 

مخفی نمودن و یا فراری دادن متهم

زمانی که شخصی، متهمی را که محکوم به بازداشت بوده باشد را مخفی نماید و مساعدت در فرار متهم نماید محکوم به مجازات زیر می گردد:

اگر متهم فراری به جهت جرم با مجازات اعدام یا صلب و یا رجم توقیف و یا محکوم گردیده باشد، به مجازات تعزیری درجه 5 و یا 6 بسته به شرایط محکوم می گردد. این مجازات برای آشنایان و بستگان درجه اول او بیشتر از نصف حداکثر مقدار تعیین گردیده نخواهد شد.

 

اقدام به ایجاد ادله جعلی و اختفای ادله حقیقی برای فرار متهم

در این صورت شخص محکوم به حبس تعزیری درجه 5 محکوم می گردد.

 

تبرئه متهم

اما در صورتی که شخص متهم از طرف قانون تبرئه گردد، شخصی که مساعدت در فرار متهم نموده است یا او را در این مدت مخفی نموده است نیز در صورتی که سابقه کیفری دیگری نداشته باشد، تبرئه می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره حقوقی مؤسسه ما کمک بگیرید. کافیست که با ما تماس حاصل نمایید.

مشاوره حقوقی :
  • وکیل پایه یک دادگستری

    کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *