ثبت علامت تجاری
ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری: علامت تجاری ، برند یا لوگو یک آرم یا نماد مشخص است که خدمات و محصولاتی که توسط افراد یا شرکت خاصی تولید می شود را از سایر محصولات متمایز می نماید . امروزه اغلب صاحبان مشاغل برند تجاری خود را به ثبت رسانده اند و به دنبال ثبت علامت تجاری دوم یا سوم برای محصولات و خدمات خود هستند . هنگامی علامت تجاری دارای ارزش می شود که برای انتخاب و طراحی آن به نکات مختلفی مانند نوع اسم برای صنفی که در آن مشغول به فعالیت هستیم ، فارسی یا لاتین بودن برند ، نوع تبلیغات و بازار توجه نمود .

علامت تجاری چیست ؟

برند یا علامت تجاری بطور کلی مجموعه ای از برداشت های ذهنی ، احساسی ، منطقی و برتری هایی می باشد که مشتری نسبت به یک محصول یا خدمات بر اساس نام برند آن در بین محصولات مشابه قائل می شود .

برند تجاری علاوه بر یک نام ، همیشه جلوه‌ ای تصویری مانند یک لوگو یا نشانه را نیز از خود ارائه میدهد . به عبارت دیگر برند دارای یک نماد یا لوگو ، طرح ، علامت تجاری و… منحصر به فرد و متمایز است ، بنابراین می‌توان تعریف استاندارد نام تجاری یا برند را اینگونه بیان کرد : علامت تجاری یا برند ، نام یا نمادی است که با هدف فروش بیشتر محصول یا خدمات به کار می رود .

مزایای ثبت برند با علامت تجاری :

 • اگر محصولات یا خدمات شما دارای برند یا علامت تجاری مشخصی باشند شما طبق قانون می توانید از شخص یا اشخاصی که برای محصول یا خدمات خود از اسم یا علامت مشابه محصول شما استفاده کرده اند هم بصورت حقوقی و هم بصورت کیفری طرح دعوی نمایید . به عبارت دیگر ثبت علامت تجاری از محصولات و خدمات شما در برابر سوء استفاده دیگران محافظت می نماید .
 • تجار و تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات به علامت تجاری نیاز دارند .
 • برند تجاری باعث افزایش ارزش شرکت می شود .

نکاتی درباره ثبت علامت تجاری :

 • علامت تجاری اختیاری است مگر آنکه دولت آن را الزامی قرار دهد
 • مدت اعتبار برند تجاری 10 سال می باشد و پی از آن باید مجددا آن را به ثبت رسانده یا آن را تمدید نمایید
 • برای ثبت چند علامت تجاری باید بصورت جداگانه برای هریک از آنها اظهارنامه نوشت
 • علائم تجاری قابل نقل و انتقال می باشند
 • حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسانی است که علامت خود را به ثبت رسانده باشند
 • علامت تجاری باید جدید و مبتکرانه باشد تا با علائم مشابه اشتباه نشود و بتواند توجه مخاطبان و مصرف کنندگان را جلب کند

جهت دریافت مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با ثبت علامت تجاری، می توانید با شماره تماس های شرکت ارتباط برقرار کنید.

مطالب مشابه

مشاوره حقوقی :
 • وکیل پایه یک دادگستری

  کاربر عزیز ، شما میتوانید قبل از هر اقدامی با مشاوران ما تماس بگیرید تا ضمن مطالعه پرونده شما بهترین راه حل را به شما اعلام نمایند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *